Özgür Özel’den asgari ücret açıklaması: ‘Bir buçuk kat yapacağız’

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne'de bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel açıklamalarda bulunarak, “emekli maaşlarını önce bir asgari ücret, sonra bir buçuk asgari ücret yapacağız" dedi.

GÜNDEM 07.07.2024, 17:25 07.07.2024, 17:27 Buse Önder
Özgür Özel’den asgari ücret açıklaması: ‘Bir buçuk kat yapacağız’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin final müsabakalarını izlemek ve ödül törenine katılmak üzere Edirne'ye geldi. Özel’e, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, milletvekilleri ve belediye başkanları eşlik etti. Ziyaretine, Kırkpınar öncesinde parti teşkilatına uğrayarak başlayan Özel, burada partililere hitap etti.

Edirne ile derin bir gönül bağı olduğunu belirten Özel, "Milletvekili, grup başkan vekili ve grup başkanı olarak geldim ama bugün ilk kez genel başkan olarak sizlerle kucaklaşıyorum. Edirne'de zorlu bir yerel seçim sürecini birlikte atlattık ve şehrin partisine olan bağlılığı bir kez daha kanıtlandı. Hepinize teşekkür ederim" dedi.

‘Baba ocağı CHP’

CHP İl Başkanlığını "baba ocağı" olarak nitelendiren Özel, buranın her zaman kapısı açık, çayı demli ve çorbası kaynayan bir yer olduğunu vurguladı. Edirne'nin son seçimlerde büyük destek verdiğini belirterek, "Edirne'deki sosyal demokratlar, milliyetçi demokratlar, muhafazakâr demokratlar ve tüm demokratlara teşekkür ediyorum. Bu kapı herkese açık" dedi.

Özel, parti yönetiminde değişiklikler yapılacağını ve yeni dönemde genç başkanlarına ve partiye sahip çıkacaklarını belirtti.

CHP’yi iktidar yapma hedefi

Önlerinde zorlu bir süreç olduğunu vurgulayan Özel, "Cumhuriyetin 2. yüzyılında girdiğimiz ilk yerel seçimleri birinci parti olarak tamamladık. Şimdi ilk genel seçimler geliyor. Bu seçimlerde CHP'yi iktidar yapacağız" ifadelerini kullandı. Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın’ın arkasında duracaklarını söyleyen Özel, Edirne'nin dürüst, çalışkan ve halkını koruyan projelerle yönetileceğini belirtti.

Emekli maaşlarına yönelik vaadler

Özel, emekli maaşlarının düşüklüğüne dikkat çekerek, "AK Parti geldiğinde emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti, şimdi 10 bin TL’ye düştü. İktidara geldiğimizde emekli maaşlarını önce bir asgari ücret, sonra bir buçuk asgari ücret yapacağız" dedi. Ayrıca, çiftçilere yönelik desteklerin arttırılacağını ve asgari ücretin enflasyona uyarlanacağını belirtti.

Özel, CHP'nin iktidar vizyonunu, "Bugün aynı maaşı alıp mazotun 4 lira, ekmeğin 1 lira olması demek. CHP'nin hedefi, hayali, umudu ve vizyonu budur. Buna inananlar, gelecek seçimlerde CHP'nin cumhurbaşkanı adayına oy verecekler" sözleriyle özetledi.

Uluslararası ilişkilerde CHP’nin hedefleri

Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılan Sosyalist Enternasyonal toplantısına katıldığını belirten Özel, toplantıda CHP’nin güç kazanmasının vurgulandığını ve CHP’nin Avrupa Birliği hedefinin desteklendiğini belirtti. "İktidarın Avrupa Birliği hedefi kalmadı, biz ise bu hedefi yeniden sahipleniyoruz" dedi.

‘Şehirler artık kılıçla değil, hizmetle fethediliyor’

Özel, açıklamalarının ardından Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın’ı ziyaret etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da bulunduğu ziyarette, Özel, Edirne Belediyesi'ne büyük bir keyifle geldiklerini belirtti. "Şehirler artık kılıçla değil, hizmetle fethediliyor" diyen Özel, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılan tüm pehlivanlara başarılar diledi.

Özgür Özel, konuşmasının ardından 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin final müsabakalarını izlemek ve dereceye giren pehlivanların ödül törenine katılmak üzere alana geçti. Özel, Edirne’de coşkuyla karşılandı ve etkinlikler büyük bir ilgiyle takip edildi.

Yorumlar (0)