Özel'den sığınmacı sorunu açıklaması: "Esad ile masaya oturacağız"

Bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşerek sığınmacı sorununu çözeceğini belirtti. Özel, "Bununla ilgili 3 aydır yoğun bir çalışma içindeyiz. Bu ay içinde görüşmenin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Bir tarih seçeceğiz. Türkiye sığınmacı deposu olamaz."

GÜNDEM 05.07.2024, 08:50 Hakan Öksüz
Özel'den sığınmacı sorunu açıklaması: "Esad ile masaya oturacağız"

CHP Genel Merkezi'nde yapılan canlı yayında konuşan CHP lideri Özgür Özel, gündemin sıcak başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Türkiye'deki kayıtlı sığınmacı sayısının 4 milyon 600 bin olduğunu kaydeden Özel, "Bunun 10 milyon olduğunu söyleyen de var. Önce kayıtlı olanların sayısının görelim. Kaçak sayısı belli olduktan sonra ona göre bir şey yapalım. Bugünkü durumun statükoya dönüşmesi kabul edilemez. Hukuken son derece sorunlu ve sıradışı bir vaziyet. Bunu çözmek için elimi taşın altına koyacağım." dedi.

Sığınmacı sorunu ile ilgili çalışan ekibini saydı

Ekibinin bu konuyla ilgili olarak yoğun bir mesai harcadığını vurgulayan Özel, "Dış Politika Danışma Kurulumuz, Hikmet Çetin, sayın Karayalçın, üst düzey görevler yapmış diplomatlarımız çalışıyor. Keza Milli Savunma Danışma Kurulumuz ile Danışma Kurulumuz da elini taşın altına koydu. 10 emekli askerden meydana gelen çalışma grubumuz var, Murat Baran var. Ben de Selin Sayek Böke ile bu konuyu çalışıyorum. Yarın Sosyalist Enternasyonel'in toplantısı için Bükreş'e gideceğim. Ana konumuz belli; sığınmacı sorunu." ifadelerini kullandı.

"Sığınmacı deposu olamayız, Merkel'in anlaşması utanç vericiydi"

Almanya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile sığınmacı meselesini konuştuğunu kaydeden CHP lideri Özel, "Onlara, 'Bu konuda bizi yalnız bırakamazsınız. Türkiye sığınmacı deposu olamaz' diyeceğim. Merkel ile yapılan son derece tuhaf 6 milyon avroluk bir anlaşma var. AB idealleri bakımından utanç verici bir anlaşmaydı." vurgusunu yaptı.

"Şam ziyareti çok yakında gerçekleşecek"

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir mutabakata vardıklarını belirten CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Bir gün belirleyip görüşeceğiz. Şam ziyareti çok yakında gerçekleşecek. Esad ile hükümetin masaya oturarak sığınmacı problemini çözmesi için çabalayacağım. Bunun parasını da bulacağız. Sığınmacı sorunundan kurtulmak için herkes elini taşın altına koymalı. Bununla ilgili 3 aydır yoğun bir çalışma içindeyiz, belli bir noktaya vardık. Bu ay içinde görüşmenin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Bir tarih seçeceğiz. Lübnan üzerinden Suriye'ye giderek masaya oturacağız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)