"Osmanlı'yı anlamayan, İskenderiye hamalı kadar değersizdir"

Prof. Dr. İlber Ortaylı, kendisinin Osmanlı İmparatorluğu'nun bir çocuğu olduğunu belirterek "Ben Osmanlı İmparatorluğu'nun çocuğuyum. İstediği kadar Fransızca bilsin, İngilizce bilsin. Onu anlamayanın İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 11.12.2019, 17:13
"Osmanlı'yı anlamayan, İskenderiye hamalı kadar değersizdir"

Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı bir konferansta Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili konuştu. 

"Onu anlamayanın kültürel kişiliği kopuktur"

"Ben Osmanlı İmparatorluğu'nun çocuğuyum ve benim için Osmanlılık her şeyden daha temeldir" diyen Ortaylı, "Yani onu inkar etmem mümkün değildir. Biz onun sayesinde varız. Onun sayesinde kültürel kişiliğimiz oluşuyor. Onu anlamayanın kültürel kişiliği kopuktur. İstediği kadar Fransızca bilsin, İngilizce bilsin. Onu anlamayanın İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur." ifadelerini kullandı.

Celal Şengör'e tepki mi?

Prof. Dr. Celal Şengör ise geçen günlerde Azerbaycan'da bir grup öğrenciyle yaptığı sohbetinde, En cahil Türklerin, Müslüman Türkler olduğunu ifade etmişti.

Şengör, "Türkler cahil bırakılmadı, Türkler cahil kaldılar, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman olan Türklerdir. Osmanlılar ne eğitime önem verdiler ne bir şeye önem verdiler. Kendi dinlerini bile adam gibi öğrenmediler." demişti.

Ortaylı'nın bu açıklaması, bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından "Celal Şengör'e tepki" olarak yorumlandı.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu