Org. Çetin'den "Kıran" açıklaması!

Terör örgütü PKK'ya yönelik Kıran Operasyonu'nu yöneten Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, "Arkadaşlarımız, 2 bin 500, 3 bin rakıma yakın bu sarp dağlarda ülkemizin birliği, bütünlüğü, güvenliği, halkımızın, vatandaşımızın huzuru için canla başla çalışıyor" dedi.

GÜNDEM 19.08.2019, 22:18
Org. Çetin'den "Kıran" açıklaması!

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik üç ilde başlatılan Kıran Operasyonu kapsamında, Hakkari'nin Kavaklı bölgesinde denetlemelerde bulundu.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin'in emir ve komutasında Hakkari, Şırnak ve Van il jandarma komutanlıklarının ortak katılımıyla başlatılan Kıran Operasyonu sürüyor.

Hakkari, Şırnak ve Van'da bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucularının katılımıyla sürdürülen operasyon bölgesinde birlikleri denetleyen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, arazideki birliklerin faaliyetlerini yerinde görmek için Hakkari Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığının yanında bulunduklarını belirtti.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, "Operasyonun üçüncü günü sona ermek üzere. Üç günden beri arkadaşlarımız 2 bin 500, 3 bin rakıma yakın bu sarp dağlarda ülkemizin birliği, bütünlüğü, güvenliği, halkımızın, vatandaşımızın huzuru için canla başla çalışıyor." diyerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ve İçişleri Bakanımızın emir ve direktifleri doğrultusunda ülkemizde, yurt içinde son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bölgede teröristlerin barınabileceği bütün alanlara girilmiştir ve girilmeye devam edilmektedir." şeklinde konuştu,

Büyük silah ve mühimmat deposu bulundu

129 timin katılımıyla bölgede operasyonun sürdüğünü açıklayan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, geçen iki günde çok sayıda barınak ve sığınağın bulunarak imha edildiğini, teröristlere ait yaşam malzemelerinin ele geçirildiğini kaydetti.

Bugün de bölücü terör örgütü PKK mensubu teröristlere ait silah ve mühimmat deposunun bulunduğunu açıklayan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu depoda da çok sayıda silah ve bu silahlara ait mühimmat bulunmuş ve çıkarılmaya devam ediliyor. Ülkemiz huzura erişinceye ve kalıcı huzur sağlanıncaya kadar operasyonlara devam edeceğiz. Bu operasyonu Hakkari Valimiz, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanımız, Emniyet Müdürümüz, Jandarma Komutanımız ve buradaki tüm birlik komutanlarımız ile birlikte takip ediyoruz.

Güvenlik güçlerimizin arazi araması sırasında tespit ettiği teröristlerin mühimmat deposu olarak kullandığı 2 sığınakta, 110 antitank roketatar mühimmatı, 4 biksi makineli tüfek ve bu silahlara ait 4 yedek namlu ile 4 bin 800 mühimmat, 500 uçaksavar mühimmatı, bin 400 kalaşnikof piyade tüfeği mühimmatı, 700 kanas keskin nişancı tüfek mühimmatı, 110 roketatar sevk fişeği, 8 panço, 4 spor ayakkabı, 4 elbise, sırt çantası, şemsiye, jeneratör, 3 küçük tüp, gece görüş gözlüğü ele geçirildi. 

Kavaklı, Armutlu, Taşbaşı, Sütçüler, Ceylanlı, Oğul, Ördekli, Kırıkdağ, Doğanlı, Çimenli, Geçitli ve Demirli köyleri kırsalında kontrol edilen 15 sığınakta ise 450 litre mazot, 12 büyük ve 3 küçük tüp, 20 jelikan, elektrikli ocak, 2 gaz sobası, 10 çakmak gazı, 16 ampul, 20 metre bahçe teli, 30 battaniye, 6 uyku tulumu, 25 metrekarelik halı, 21 çift ayakkabı, 4 yağmurluk, 3 parke ve çeşitli yaşam malzemeleri bulundu."

Ele geçirilen silah ve mühimmatları inceleyen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve beraberindekiler, askerlerle sohbet ettikten sonra bölgeden helikopterle ayrıldı.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin'e Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Hakkari Vali Yardımcısı Aziz Gölbaşı, Hakkari İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, Hakkari İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ve Jandarma TEM Daire Başkanı Tuğgeneral Şakir Uslu da eşlik etti.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu