"Ömür boyu nafaka gerçekten eziyet!"

Ankara Hakimevi'nde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, nafaka konusunda ciddi mağduriyetlerin yaşandığını ancak yeni düzenlemenin de yeni mağduriyetler oluşturmaması gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 10.01.2020, 15:15
"Ömür boyu nafaka gerçekten eziyet!"

Toplumun en önemli yaralarından biri hâline gelen "ömür boyu nafaka mağduriyeti" ile ilgili konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Nafakayla ilgili ciddi mağduriyetlerin yaşandığı bizlere de iletilen bir konu. Ömür boyu nafaka hususu bir taraf için gerçekten eziyet. Eğer hali vakti yerindeyse kadın da ödüyor. Kadın, erkek diye de bakmamak lazım. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı, öneriler de getirildi. Birçok alternatif olabilir" ifadelerini kullandı.

Ankara Hakimevi'nde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "süresiz nafaka" konusunda görüşlerini şu şekilde açıkladı:

"Nafakayla ilgili ciddi mağduriyetlerin yaşandığı bizlere de iletilen bir konu. Ömür boyu nafaka hususu bir taraf için gerçekten eziyet.

Eğer hali vakti yerindeyse kadın da ödüyor. Kadın, erkek diye de bakmamak lazım. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı, öneriler de getirildi. Birçok alternatif olabilir. Ülkelere baktığımızda belli süreleri olanlar var. Hakimin takdirine bırakılan yerler de var. Hakim tarafların durumuna göre kendi karar verebiliyor. Bunların hangisi mümkün, ne şekilde olabilir, bu Meclisin takdirinde olacak bir konu.

Ama bunu çözerken aldığı 300-400 lirayla hayatını sürdüren kadının nafakasının elinden alınması da ayrıca yeni bir mağduriyet yaratabilir. Dolayısıyla bu adımı atarken yeni mağduriyetler oluşmasına izin verilmemesi gerekir."

Yorumlar (0)
10
açık