Ömer Çelik: Nobel'in saygınlığına gölge düştü!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Avusturyalı yazar Peter Handke'nin Nobel edebiyat ödülü almasına dair, "Bir insanlık suçlusunu aklama utancı ile lekelenmiş, Nobel ödülünün saygınlığına da gölge düşürmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

GÜNDEM 10.12.2019, 20:58 Turgut Başer
Ömer Çelik: Nobel'in saygınlığına gölge düştü!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Nobel Edebiyat Ödülü'nün, savaş suçlusu Sırp lider Slobodan Milosevic'e hayranlık duyan ve Bosnalıların kendi kendilerine öldürdüklerini savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'e verilmesini eleştirerek resmî Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

"2019 Nobel Edebiyat Ödülü, soykırımı destekleyen ve savaş suçlusu Miloseviç tarafından 'Sırp Şövalye Nişanı' takdim olunan Peter Handke'ye, üstelik 'Dünya İnsan Hakları' gününde verilmiştir." şeklinde konuşan AK Parti Sözcüsü, "Bu insanlık ve edebiyat dünyası açısından büyük talihsizliğin ötesine geçmiş bir skandaldır. Nobel Komitesi, Handke'ye verdiği ödül ile Saramago'nun bahsettiği 'Körlük' salgınına kapıldığını ortaya koymuştur." ifadelerini kullandı.

Çelik, Nobel Komitesinin uzun süredir olduğunu söyleyerek, "Bir insanlık suçlusunu aklama utancı ile lekelenmiş, Nobel ödülünün saygınlığına da gölge düşürmüştür. Bosna soykırımının acıları henüz taze iken, Handke'ye verilen ödül, Batı'da yükselen ırkçı akımın kültür-sanat çevrelerinde izdüşümlerinden birisi olmuş, insanlık değerlerine ve barış iradesine darbe vurmuştur.

Srebrenitsa'da 8 binden fazla kardeşimizin katledilişinin acısı hala yüreklerimizi yakmaktadır. Bosnalı anneler, uzun zaman geçtikten sonra evlatlarını toprağa verebilmiştir. Bu vesileyle Srebrenitsa'da ve Bosna topraklarında soykırıma uğrayan tüm Boşnak kardeşlerimizi bir kez daha anıyor, insanlığı bu acıya ve şehitlerin hatırasına saygı duymaya davet ediyoruz." ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)
-2°
parçalı bulutlu