Ölümler giderek artıyor: İstanbul’da kene var mı?

Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakalarında artış gözleniyor. Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla büyükşehirlerde kene tehlikesi endişesi de artıyor. Ancak belediye yetkilileri, İstanbul'daki kenelerin Kırım Kongo virüsü taşımadığını belirtti.

GÜNDEM 13.06.2024, 10:47 Buse Önder
Ölümler giderek artıyor: İstanbul’da kene var mı?

Havaların ısınmasıyla birlikte keneler yeniden ortaya çıktı ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakaları acil servislerde görülmeye başlandı. Anadolu'da artan kene vakaları, İstanbul'da da benzer bir durumun olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

Uzmanlar, İstanbul'da kenelerin hastalık taşımadığını belirtse de, hem kene hem de sivrisineklerle mücadele çalışmaları iki ay erken başlatıldı. Uzmanlar, vücutta kene ile karşılaşıldığında tedbirli olunması gerektiğini vurguluyor.

Ateş, baş dönmesi ve kas ağrıları gibi şikayetlerle başlayan KKKA, ciddi vakalarda ölümle sonuçlanabiliyor. Uzmanlar, kene riski bulunan bölgelerde dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

‘Kendiniz çıkarmayın’ uyarısı

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, kenelerin hastane ortamında çıkarılması gerektiğinin altını çizdi. "Kendimiz çıkartırsak tamamını çıkaramayabiliriz. Orada parçalanırsa, vücuda girecek virüsün artmasına sebep olabilir" diyen Akhan, pantolon gibi koruyucu önlemler alınmasını önerdi.

Belediye’den açıklama

İstanbul'da hastalık yayan kene ve sivrisineklerle mücadele kapsamında, 611 personelden oluşan ekipler risk barındıran noktaları ilaçlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sağlık Dairesi Başkanı Önder Yüksel Eryiğit, kentteki kenelerin şu anda Kırım Kongo virüsünü taşıma riskinin olmadığını vurguladı. Ancak yine de tedbirli olunması gerektiğini belirten Eryiğit, "Kene ihbarı bize geldikten sonra o alanda ilaçlama yapılır" dedi.

Yorumlar (0)