Ölüleri üzerinden alçak provokasyon!

Bölücü ve sol terör örgütleri, ölülerini mezarda da kullanıyor. "Örgüt mensuplarının mezarlarının güvenlik güçleri tarafından tahrip edildiği" iddiası ile başlatılan provokasyona İçişleri Bakanlığından fotoğraflı cevap geldi. İddiaları kesin dille yalanlayan İçişleri Sözcüsü, çukur-barikat olaylarında örgüt mensuplarının mezarlarının yine örgüt mensupları tarafından cephane olarak kullanıldığını hatırlattı.

GÜNDEM 19.05.2020, 14:47
Ölüleri üzerinden alçak provokasyon!

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, bölücü ve sol terör örgütü mensuplarının mezarlarının güvenlik güçleri tarafından tahrip edildiği iddialarının tamamen yalan olduğu, bu iddiaların toplumda etnik-mezhep temelli ayrımcılığı körükleyici propaganda çalışmaları yürütmek için yapıldığını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, "bölücü ve sol terör örgütü mensuplarının mezarlarının tahrip edildiği iddiasına" ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Güvenlik güçleri tarafından kırsal alandaki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, kent merkezlerinde de terör örgütü güdümündeki yapılanmalara yönelik operasyonlara kararlılıkla devam edildiğini vurgulayan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, bunun sonucunda, örgütle müzahir (arka çıkan, arkalayan, yardımcı olan) kitle arasındaki ilişki ve irtibat ağının giderek etkisiz kılındığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, örgütün içinde bulunduğu durumdan kurtulmak ve yeniden müzahir kitlesiyle etkileşimini artırmak maksadıyla bölgedeki terörist mezarlıklarının tahrip edildiği yönünde asılsız içeriklerle kurgulanmış haber, paylaşım ve açıklamalardan oluşan propaganda çalışması sürdürdüğünü kaydetti.

Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Terör örgütüne katılımın yok denecek kadar azaldığı bu dönemde, örgüte müzahir siyasi uzantıların temsilcileri mezarlıklara ziyaretler gerçekleştirip bölge halkımızı devlete karşı kışkırtmaya çalışmakta ve mağduriyet algısı oluşturarak terör örgütünün kırsal yapılanmasına katılımı arttırmayı ve müzahir kitleyi harekete geçirerek konsolide etmeyi amaçlamaktadır."

Teröristlerin mezarlarını cephane olarak kullanmışlardı

2015-2016 yıllarında yaşanan "Çukur-Barikat" olayları sürecinde Diyarbakır'daki örgüt mensubu teröristlerin mezarlarının, örgüt tarafından cephane/mühimmat depolama ve silahlı eğitim alanı olarak kullanılmasının unutulmadığını kaydeden İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, bu durumun, bölücü örgütün mezarlıklar hakkındaki istismar edici tutumunu gösterir nitelikte olduğunu ifade etti.

Sadece bez parçalarına izin yok

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı açıklamasına şöyle devam etti: 

"Bölücü terör örgütü güdümündeki medya oluşumları tarafından mezarların tahrip edildiği yönündeki iddiaları içeren söylemler, görseller ve yapılan açıklamalar, toplumda etnik-mezhep temelli ayrımcılığı körükleyici propaganda çalışmalarıdır. İddiaların aksine, güvenlik güçlerimiz tarafından mezarlara müdahale edilmemekte, mezarlıklarda terör örgütünü simgeleyen bez parçalarına ve propaganda malzemelerine ise asla müsaade edilmemektedir."

Mezar taşlarına yazılan örgütsel mesajlar

Terör örgütü yandaşları tarafından ve çoğunlukla da ailelerin bilgisi ve onayı dışında, terör örgütü mensuplarına ait mezar taşlarının üzerine, teröristlerin adı, soyadı, doğum ve ölüm tarihlerinin yanında terör örgütüne katılış tarihleri ile örgütte kullandıkları kod isimlerinin yazıldığını, sözde "şehit" ifadelerinin kullanıldığını dile getiren İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, ayrıca teröristlerin örgüt kıyafetli fotoğraflarının da olduğu sembolik anıt mezarlıklar oluşturulmaya çalışıldığının tespit edildiğini belirtti.

Anıt mezarlara da müdahale ettiklerini söyleyen İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı şunları söyledi:

"Bu kapsamda bugüne kadar tespit edilen mezar sayısı 58'dir ve bu konuda her türlü idari ve adli süreç işlemektedir. Hiçbir hukuk devletinde terör örgütlerinin meşrulaştırılmasına müsaade edilemeyeceği gibi ülkemizde de terör örgütlerinin bu yöndeki propaganda çaba ve girişimlerine bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla izin verilmeyecektir."

Bakanlık Sözcüsü Çataklı, söz konusu mezarlara ilişkin görselleri de sosyal medya hesabından paylaştı.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu