OHAL kararı Resmi Gazete'de

Depremden etkilenen 10 kentte OHAL ilan edilmesine dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

GÜNDEM 08.02.2023, 01:00 Koray
OHAL kararı Resmi Gazete'de

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremden etkilenen 10 kentte saat 01.00 itibarıyla üç ay süreyle OHAL (olağanüstü hal) ilan edilmesine dair Cumhurbaşkanı Kararı, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar doğrultusunda, Anayasa'nın 119'uncu maddesi ile 2935 sayılı OHAL Kanunu'nun üçüncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi çerçevesinde, Şanlıurfa, Osmaniye, Malatya, Kilis, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman ve Adana'da bugün saat 01.00 itibarıyla üç ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi.Erdoğan açıklamıştı

10 kenti yakından ilgilendiren haberi veren Erdoğan, “Anayasa'nın 119'uncu maddesinin bizlere sağladığı yetkiyi kullanarak OHAL ilan etme yönünde karar verdik. Depremin meydana geldiği 10 kentimizi 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan ediyoruz. Sarsıntının yaşandığı 10 kentimizi içerisine alan ve üç ay devam edecek olan OHAL kararı ile ilgili TBMM ve Cumhurbaşkanlığı süreçlerini hızlı bir biçimde tamamlayacağız." demişti.

Yorumlar (0)