Öğrencilere teknolojik cihaz desteğinin başvuru şartları belli oldu!

Üniversite öğrencilerine bir defaya mahsus vergisiz bilgisayar, cep telefonu ve 10 GB internet desteğinin sunulacağı açıklanmıştı. Vergisiz teknolojik cihaz desteği için başvuru şartları duyuruldu. söz konusu destek, ikinci el cihazları kapsıyor mu? Başvurular nereden başvuru yapılacak? Kimler başvurabilecek? İşte detaylar...

GÜNDEM 14.11.2023, 09:46 15.11.2023, 09:11 Hakan Öksüz
Öğrencilere teknolojik cihaz desteğinin başvuru şartları belli oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 yaşından küçük üniversite öğrencileri için bir defaya mahsus vergisiz bilgisayar ve cep telefonu desteğinin sunulacağını açıklamıştı. Öğrencilere vergisiz teknolojik cihaz desteğine dair tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başvuru şartları belli oldu.

Kimler başvurabilecek? 

Vergisiz teknolojik cihaz desteğine kimler başvurabilecek? sorusunun cevabı netleşti. Başvuru yapacak öğrencilerin 26 yaşından gün almamış olması şartı aranıyor. Başvuru için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, açık öğretim hariç bir yükseköğretim programında eğitim hayatına devam etmek gerekiyor.

İkinci el cihazları kapsıyor mu?

Vergiler dahil cihazın satış fiyatı 9 bin 500 liradan fazla olmayacak. Üstelik cihaz "sıfır" olmak zorunda. Yani ikinci el cihazlar için bu destekten yararlanılamayacak. Alınan cihazın elektronik ortamda hazırlanan faturasının olması, bu faturanın öğrencinin TC kimlik numarasını içermesi gerekiyor. Alım için bildirilen IBAN numarası da öğrenciye ait olmak zorunda.

Başvurular nereden başvuru yapılacak? 

Peki vergisiz teknolojik cihaz desteğinden yararlanmak için nereden başvuru yapılacak? Gençlik ve Spor Bakanlığının bilişim sistemine giren öğrenciler, başvurularını buradan yapabilecek. Başvuruda cihazın IMEI numarası, öğrenci adına kayıtlı telefon numarası, fatura numarası, kimlik bilgileri ve firmanın vergi kimlik numarası bilgilerini girmek gerekecek.

Başvurular ne zamana kadar yapılabilecek?

Gerekli şartları sağlamayan kişilerin başvuruları reddedilecek. Başvurunun kabul edilmesi durumunda Gençlik ve Spor Bakanlığı, belirlenen desteği tutarını öğrenci tarafından bildirilen IBAN numarasına atacak. Bu destek, telefon için satış bedelinin yüzde 44'ü, bilgisayar için son satış fiyatının yüzde 16,66'sı kadar olacak. Destek tutarı en fazla 5 bin 500 lira olacak. 14 Kasım itibarıyla 2 ay içinde ilk başvurular alınacak.

Yorumlar (0)