Naci Görür’den İstanbul depremi uyarısı: “Acil bir öneri”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından olası İstanbul depremine dair araştırmalar devam ediyor. Konu ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, deprem sırasında can kaybına neden olabilecek bina sayısını açıkladı.

GÜNDEM 28.03.2023, 12:09 Merve Yüksel
Naci Görür’den İstanbul depremi uyarısı: “Acil bir öneri”

Sosyal medya hesabı üzerinden olası İstanbul depremine dair açıklamada bulunan Prof. Dr. Naci Görür, can kaybına neden olabilecek bina miktarının en az 90.000 olduğunu ifade etti.

“Devlet kiralama yapmalı”

Naci Görür, konu ile ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu: "Hükümetimize acil bir öneri! Geçtiğimiz dönemlerde farklı kaynaklar da ifade etmiştir ancak köklü bir çözüme kavuşacağına inancım olduğu için ben de dile getiriyorum. İstanbul genelinde deprem sırasında can kaybına sebep olacak bina sayısı 90,000.

Bu rakam yüz binlerce insanın can güvenliğinin olmadığı anlamına gelmektedir. Evet biliyorum, uygulanacak en doğru çözüm bu binaların yıkılması veya güçlendirilmesidir. Ancak söz konusu binalara bu işlemlerin yapılması için zamanımızın olduğunu düşünmüyorum.

Bu nedenle devlet İstanbul’da boş ve güçlü yapıların tamamı kayıtlara geçirilmeli, devlet olarak kiralama yapılmalı. Riskli binalarda oturan kişilerde belirlenen alanlara geçmelidir. Vatandaşlarımızın can güvenliği oluştuktan sonra boşaltılan yapılar depreme karşı dirençli duruma getirmelidir.

Bir bilim insanı olarak bunun dışında daha acil çözüm bulamıyorum.”

Yorumlar (0)