Naci Görür tehlikeye işaret etti: "Her an 7 büyüklüğünde..."

Depreme Dirençli Kentler Diyarbakır Çalıştayı'nda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, deprem tehlikesine işaret etti. Alp-Himalaya dağ kuşağında yer alan Türkiye'nin her an 7 büyüklüğünde bir depremle karşı karşıya kalabileceğini kaydeden Görür, "Bugün olmazsa yarın olur. Depreme dirençli kentler konusunda hepimiz istekli olmalıyız. Depremleri değil ama ölümleri durdurmak mümkün." dedi.

GÜNDEM 22.09.2023, 20:48 Hakan Öksüz
Naci Görür tehlikeye işaret etti: "Her an 7 büyüklüğünde..."

Diyarbakır'da düzenlenen Depreme Dirençli Kentler Diyarbakır Çalıştayı'nda konuşan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, kentlerin depreme dirençli hale getirilmesi ile ilgili yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Bugün olmazsa yarın olur"

Türkiye'nin Alp-Himalaya dağ kuşağında bulunduğunu kaydeden İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Görür, "Her an yeni bir deprem olabilir. Bugün olmazsa yarın olur. Bir gün uyandığımızda ülkenin bir yerinde 7 büyüklüğünde bir depremin olduğunu duyabiliriz. Binlerce insanımızı yine yitirebiliriz. Maalesef bu bir hakikat. Hiçbiri sürpriz olmaz." dedi.

"Bu bölgede 13 milyon yıldır var, bundan sonra da olacak"

Bu doğa olayının 13 milyon yıldır devam ettiğini ve bundan sonra da süreceğini kaydeden Görür, "Depreme dirençli kentler konusunda hepimiz istekli olmalıyız. Depremi durdurmak mümkün değil ama deprem nedeniyle yaşanan ölümleri durdurmak mümkün. Gerekli tedbirleri alırsak 6 Şubat'taki gibi can kaybı yaşamayız." ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'ın zemini nasıl?

Diyarbakır'ın zemini hakkında konuşan Prof. Dr. Naci Görür, "Genel olarak zeminin olduğunu söylemek mümkün. Bazaltlar var burada. Tabi bunların çeşitleri var. Bazı yerlerde çatlaklı, bazı yerlerde gözenekli olabilir. Buraya yapılacak binaların temellerinin 5-10 metreyi geçmemesi gerekir. Bazalt kütlesi, deprem dalgalarını sülümlendirme özelliğine sahiptir." dedi.

Yorumlar (0)