Mustafa Şentop duyurdu: HDP’lilerin fezlekeleri Meclis’te

Meclis Başkanı Şentop, HDP’li 9 vekil hakkında Kobani olaylarına ilişkin hazırlanan fezlekelerin Meclis’e ulaştığını kaydetti.

GÜNDEM 24.02.2021, 13:18 Burak!
Mustafa Şentop duyurdu: HDP’lilerin fezlekeleri Meclis’te

HDP vekillerinin fezlekeleri TBMM’ye ulaştı.

Meclis Başkanı Şentop, konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, “Dün akşam 33 fezleke Meclis’e geldi. İçlerinde HDP’li vekillerin fezlekeleri de yer alıyor.” şeklinde konuştu.

Fezlekeler, HDP’li Pervin Buldan ve grup başkanvekillerinin de içinde olduğu 9 vekil hakkında, 6-7 ve 8 Ekim 2014’teki Kobani olayları olarak da bilinen 37 kişinin yaşamını yitirdiği terör eylemleri sebebiyle hazırlandı.

Hangi HDP’li milletvekillerinin haklarında fezleke hazırlandı?

Bu kapsamda HDP’li Pervin Buldan, Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç ile Diyarbakır vekili Garo Paylan, Mardin vekili Pero Dündar, İstanbul vekili Hüda Kaya, İzmir vekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, Mersin vekili Fatma Kurtulan ve Van vekili Sezai Temelli hakkında Anayasa’nın 83. maddesi gereğince milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlandı.

Azmettirici sıfatıyla sorumlu tutuluyorlar

Bu isimler Kobani olaylarının yaşandığı esnada ülke genelinde yaşanan terör eylemlerinden “azmettirici” sıfatıyla sorumlu tutuluyor.

Şentop, dün yapmış olduğu açıklamada, “Başkanlığımıza geldiğinde bu fezlekeleri karma komisyona gönderiyoruz. Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan karma komisyon bu değerlendirmeyi yapacaktır.” demişti.

Süreç nasıl ilerleyecek?

Meclis’e ulaşan fezlekeler, ilgili komisyonlarda ele alınmasının ardından oylama için Meclis Genel Kurulu’na gelecek.

Dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin karar alınması durumunda HDP’li vekiller için adli süreç başlamış olacak.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan sokağa çıkma çağrısı

HDP MYK tarafından 6 Ekim 2014’te gerçekleştirdiği toplantı sürerken MYK adına yapılan açıklamada, tüm uluslararası kurumların emek, demokratik kitle ve meslek örgütlerinin Kobani’de yaşananlara dair harekete geçmesi gerektiğini söyleyerek, “Kobani’de yaşanan katliam girişimine dair 7’den 70’e bütün halkımızı sokağa, harekete geçmeye ve alan tutmaya çağırıyoruz. Bundan sonra her yer Kobani’dir.” demişti.

Yorumlar (0)
20
açık