"Münbiç boşaltılğında gerçek sahipleri oraya girecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, "Münbiç boşaltılğında gerçek sahipleri oraya girecek." dedi.

GÜNDEM 14.10.2019, 11:02 14.10.2019, 12:02
"Münbiç boşaltılğında gerçek sahipleri oraya girecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi dolayısıyla Azerbaycan'a hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Türk Konseyi 7. Zirvesi pek çok açıdan tarihe kayıt düşecektir. Türk dünyası içindeki dayanışmanın her geçen gün daha da pekişmesi, iş birliğimizin daha da güçlenmesi bizler için iftihar vesilesidir. Muhataplarımıza Barış Pınarı Harekatımız hakkında da kapsamlı bilgi vereceğiz."

"Esed rejimi, YPG ile anlaştı" iddiası

"Birçok dedikodular var. Şu an itibarıyla Kobani'de Rusya'nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor. Münbiç konusunda ise şu anda biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız. Münbiç boşaltıIğında gerçek sahipleri oraya girecek."

Yabancı basının harekât hakkında manipülasyonları 

"Her zaman bunların taktiği budur. Şu anda da yine aynı taktiği uyguluyorlar. 600'ün üzerinde havan topunun atılmış olduğu bizim topraklara bunların kör olması anlaşılır gibi değil. Gerçekleri karartmak mümkün değil. Şu anda ortada şehitlerimiz var. Bu havan topları neticesinde yaralı olanlar evlerini boşaltanlar var. Bunlar istediği kadar hedef saptırsınlar bu gerçekleri halkımız görüyor. Onlar kendi maharetlerini sergileyecekler, sahtekarlıklarını yapacaklar, biz ise doğruyu anlatmaya gayret edeceğiz. Bunlar bizi yıldırmasın."

ABD askerinin güneye çekilmesi

"Bu yaklaşım olumlu aksi bir gelişme yok. Dün Merkel ile görüştüm bir önceki gün İngiltere Başbakanı ile görüştüm. Görüşmelerimde birçok gerçekleri bilmediklerini ciddi bir dezenformasyon baskısı altında olduklarını gördüm kendilerine gerçekleri anlattım. 
Bizim Kürtlerle herhangi bir bölgede savaşmak böyle bir şey yok. Biz devletiz. Karşımızda bir terör örgütü var. Dolayısıyla terör örgütüyle savaş olmaz, mücadele olur. Ayn El Arap ve Mümbiç olayı bir taraftan devam ediyor gerek Amerika gerek Rusya ile olan görüşmeleri sürdürüyoruz. Şu anda etkisiz hale getirilenler teröristlerin sayısı 550'ye ulaştı. Bunların içerisinde 500 ölü var 26 yaralı 24 teslim olan var. Siz bir NATO üyesi müttefikinizin yanında mı yer alacaksınız, bu teröristlerin yanında mı yer alacaksınız? Tabii cevap veremiyorlar. (NATO Genel Sekreteri Stoltenberg) Onun duruşu çok çok farklı ama üye ülkelerin bir kısmının duruşu farklı."

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu