Muğla Başsavcılığı'ndan Pınar Gültekin açıklaması: Karar istinafa taşındı

Muğla'da katledilen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin davasında tartışmaya sebep olan karar, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca istinafa taşındı. 

GÜNDEM 27.06.2022, 16:38 Ömer Aksan
Muğla Başsavcılığı'ndan Pınar Gültekin açıklaması: Karar istinafa taşındı

Türkiye, Pınar Gültekin davasını konuşuyor…

Türkiye sonucunu merakla bekliyor

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i vahşice öldüren zanlının alacağı ceza, Türkiye'nin neticesini merakla beklediği hadiselerden biri.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020'de kayboldu. Soruşturma kapsamında 5 gün sonra gözaltına alınan eski sevgilisi Cemal Metin Avcı, çıkan kavgada Gültekin'i boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etti.

Kardeşiyle beraber tutuklandı

Avcı'nın gösterdiği alanda tespit edilen varilde, Gültekin'in kısmen yanmış cesedi tespit edildi. Adliyeye gönderilen Cemal Metin Avcı, 'eziyet çektirerek ve canavarca hisle öldürme' suçu dolayısıyla tutuklandı. Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı'nın telefon sinyallerinden ağabeyiyle aynı anda bağ evinde olduğu belirlendi. Gözaltına alınan Mertcan Avcı da burada tutuklandı.

Müebbet hapsi talep edildi

Muğla Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Cenk Düzgün’ün hazırladığı iddianamede, Mertcan Avcı'nın, Pınar Gültekin'in yer aldığı varildeki yangını engelleyecek, sonlandıracak ve ağabeyini durduracak hiçbir eylemde bulunmadığına dikkat çekilerek, 'canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme suçuna iştirak' suçu sebebiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Haksız tahrik indirimiyle birlikte 23 yıl

20 Haziran'da Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 13'üncü duruşmasında, Cemal Metin Avcı'nın 'tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme' suçundan yargılandığı söz konusu davada karar çıktı.

Mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu bulunan Avcı'ya ilk başta ağırlaştırılmış müebbet hapis verdi ve daha sonra haksız tahrik indirimiyle, cezayı 23 yıl hapse düşürdü. Tutuksuz kardeşi Mertcan Avcı, babası Selim Avcı, annesi Ayten Avcı, boşandığı Eda Karagün ve onun ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın da beraatine karar verildi.

Gerekçeli karar açıklandı

Davaya ilişkin Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararını duyurdu. Cemal Metin Avcı'nın, evlilik harici ilişkilerini eşine ve etrafındakilere söylemekle kendisini tehdit edip, kartsız bir şekilde hesabına para yatırarak menfaat temin ettiği belirtilen Pınar Gültekin'e yönelik öfkeyle birlikte suçu işlediğinin göz önünde bulundurulmasıyla haksız tahrik hükümlerini uygulama koşullarının tamamının gerçekleştiği aktarıldı.

Gerekçeli kararda; sanık Cemal Metin Avcı'nın, evine geldikten sonra Pınar Gültekin'in boğazını sıkarak öldürmeye çalıştığı ve bir an önce eylemini tamamlamak istediği, eziyet çektirme kastının bulunması durumunda, eylemini uzun süre devam ettirmesi gerektiği bildirildi.

Başsavcılık itirazını hazırladı

Cezası 23 yıla indirilen katil zanlısı için tepkiler art arda gelirken, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Pınar Gültekin'in ailesi, istinaf mahkemesi nezdinde söz konusu itirazını hazırladı.

İstinafa taşındı

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın 'tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme' suçu sebebiyle yargılandığı davada vermiş olduğu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının haksız tahrik indirimiyle 23 yıla düşürülmesi ve kardeşi Mert Avcı'nın beraat kararlarının istinafa taşındığını duyurdu.

Yorumlar (0)
25
açık