MSB’den kritik bedelli askerlik ve Kosova'daki Mehmetçik açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, 1 Ocak tarihinden itibaren 794 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ayrıca, bedelli askerlik ve Kosova'daki Mehmetçik’e ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

GÜNDEM 06.07.2023, 14:13 Şeyda Gül
MSB’den kritik bedelli askerlik ve Kosova'daki Mehmetçik açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, 1 Ocak tarihinden bu yana terörle mücadelede 19'u büyük çaplı 320 operasyon düzenlendiğini ve 794 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Bedelli askerlik

2019 yılında askerlik sisteminde reform niteliğinde bir düzenleme yapıldığını belirten MSB kaynakları, modern, esnek, öngörülebilir ve sürdürülebilir yeni bir askerlik sisteminin hayata geçirildiğini hatırlattı. Kaynaklar, bu kapsamda bedelli askerlik uygulamasının da sürekli hale getirildiğini ifade etti. Buna göre, ücret konusunda bir tartışma olmaması için bedelli askerlik ücretindeki artışın memur maaş katsayısındaki artış oranına sabitlendiğinin altı çizildi.

Kosova'daki Mehmetçikler

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına Mehmetçiğin Kosova’daki çalışmalarına ilişkin sorusunun yönetilmesi üzerine ülkede yaşanan gerginliğin ardından 65’inci Mekanize Piyade Tugayına bağlı iki bölüğün 2 Temmuz’da Kosova’da görevine başladığı vurgulandı.

Çalışmalar başarıyla devam ediyor

Mehmetçiğin barışı destekleme görevini başarıyla yerine getirdiğini ifade eden kaynaklar, şu ana kadar çalışmaların başarıyla devam ettiğini ve bir olumsuzluğun söz konusu olmadığını belirtti. Kaynaklar, “Birliğimizin görevi eylül ayı başına kadar devam edecek” denildi.

Milli Savunma Bakanı Güler'den sürpriz ziyaret

Basın Bilgilendirme Toplantısı sırasında gazetecilere bir sürpriz yapan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, başka bir programa giderken selam vermek için geldiğini belirtti. Bakan Güler, basının etkinliği ve toplumu aydınlatma gibi üstlendiği kritik görevlerle toplum hayatında son derece önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. Bakan Güler, ilkeli ve tarafsız bir anlayışla halkın doğru bilgiye ulaşması ve sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasında gerçeğin temsilcisi olarak basının büyük sorumluluklar üstlendiğinin altını çizdi.

İlk elden bilgilendirmeye devam edeceğiz

Güler, iletişim ve etkileşimin baş döndürücü bir hızla arttığı, dezenformasyon ve bilgi kirliliğiyle mücadelenin büyük önem taşıdığı günümüzde hakiki ve güvenilir bilgiye ulaşmanın her zamankinden daha kıymetli hale geldiğine dikkati çekti. Güler, “Bu anlayışla Bakanlık olarak tüm faaliyetlerimizi büyük bir şeffaflık içinde icra ederken faaliyet alanlarımıza ve gelişmelere ilişkin kamuoyunu sizlerin aracılığıyla ilk elden bilgilendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)