MSB'den Büyük Taarruz'un 101'inci yılına özel anlamlı video

Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabından Büyük Taarruz sırasında Türk ordusunun düşmana karşı mücadelesinin anlatıldığı anlamlı bir video yayımlandı.

GÜNDEM 27.08.2023, 13:37 Şeyda Gül
MSB'den Büyük Taarruz'un 101'inci yılına özel anlamlı video

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan videolu paylaşımda, Büyük Taarruz'un 101'inci yılı anıldı. Tarihi görüntülerin de bulunduğu videoda, Türk ordusunun mücadelesi anlatıldı. Videonun içeriğinde "Kurtuluşun parolası" olarak nitelenen 27 Ağustos 1922 sabahının, Türk topçusunun şiddetli ateşi ve piyadelerin sürekli atışlarıyla başladığı belirtildi.

Videoda Dumlupınar Şehitliği'nin görüntüleri de yer aldı

Ölümü hiçe sayarak düşman üzerine uçarcasına atılan Mehmetçik’in, süngü hücumuyla Yunan mevzilerini ele geçirmeye başladığı belirtilen paylaşımda, böylece öğleye kadar Çiğiltepe hariç Afyon, Yunan mevzilerine şiddetli darbeler indiren Türk kuvvetlerinin eline geçtiği bilgisine yer verildi. Başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere Başkomutanlık Karargahı ile Batı Cephesi Komutanlık Karargahı’nın Afyon'a taşındığı belirtilen paylaşımda, “Bin parçaya bölünmüş dağınık halde geri çekilen Yunan ordusu, bir daha asla gelemeyeceğini bildiği Anadolu köylerini yakıp yıkıyor hatta masum halkı katletmekten geri durmuyordu. Yunanlar perişan haldeydiler. Artık bundan sonra fedakar milletimiz için mukadder olan mesut günler yaklaşmaktaydı” denildi.

Videonun sonunda Vatan Marşı eşliğinde Dumlupınar Şehitliği'nin görüntüleri yer aldı.

Yorumlar (0)