MOSSAD casusları soruşturması: 57 sanık hakkında istenen ceza netleşti!

MOSSAD için çalıştıkları belirlenen 57 şüpheli yakalanmış, operasyon Türkiye gündemini sarsmıştı. Casusluk yaptığı iddia edilen 57 kişi hakkında istenen ceza netleşti.

GÜNDEM 04.07.2024, 16:04 05.07.2024, 11:56 Hakan Öksüz
MOSSAD casusları soruşturması: 57 sanık hakkında istenen ceza netleşti!

İsrail istihbarat servisi MOSSAD'a çalıştıkları öne sürülen 57 kişinin yakalanması, Türk kamuoyunda deprem etkisi yaratmıştı. 18'i tutuklu 57 sanık, "yasaklanan bilgilerin casusluk maksadıyla temini" suçundan yargılanıyor. 

Ajanlık davasının duruşması, İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuklu sanıklar, bulundukları cezaevlerinden  Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşaya katıldı. Tutuksuz yargılanan 8 sanık ile avukatları salonda hazır bulundu.

"Janet Foster" ve "Roman Romanov" gibi takma isimler kullandılar

Savcı mütalaasını açıkladı, detaylar dikkat çekti. Mütalaaya göre İsrail istihbarat servisine ait mobil uygulamalar üzerinden haberleşen ekip, edindikleri bilgiler MOSSAD ile paylaşıyordu. Ekip üyeleri "Şhirin Alayan", "Ilya", "Abu Halid Abdalla Qassem", "Roman Romanov", "Janet Foster", "Abdalla Qassem" ve "Ali Al Jafrı" gibi kod isimler kullanıyordu.

Mütalaadan: "Canlı kuryeler kullandılar, gizli bilgileri deşifre ettiler"

İsrail istihbarat servisinin sahadaki hedeflerine yönelik taktik operasyonların yapıldığı, bunun için canlı kuryelerin kullanıldığı kaydedildi. Bu yolla gizli kalması gereken bilgilerin deşifre edildiği vurgulandı.

8'er yıldan 12'şer yıla kadar hapis cezası talep edildi

57 sanık hakkında "yasaklanan bilgilerin casusluk maksadıyla temini" suçlamasıyla 8'er yıldan 12'şer yıla kadar hapsi istendi. Tutuklu sanıkların avukatları, tahliye ve yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması talebinde bulundu.

18 tutuklu sanık tahliye edildi, duruşma ertelendi

Cezaevinde geçirdikleri süreyi göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, delil karartma olasılığı bulunmadığından dolayı 18 tutuklu sanığın tahliyesine hükmetti. Savcının mütalaasına karşı savunma yapabilmeleri için sanık ve avukatlara süre verildi, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Yorumlar (0)