Moskova'da gündem Libya ateşkesi!

Libya'da barış ve istikrarı sağlama çabaları kapsamında Moskova'ya giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus mevkidaşları ile görüştü.

GÜNDEM 13.01.2020, 13:32 13.01.2020, 15:08
Moskova'da gündem Libya ateşkesi!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Libya konulu toplantıda görüştü. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Konuk Evi'nde yapılan görüşmede, Libya'da barış ve istikrarı sağlama çabaları masaya yatırıldı.

Çavuşoğlu ile Akar, Moskova'da gerçekleştirilen toplantı dâhilinde Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa El Sarrac ile bir araya geldi. 

Libyalı tarafları temsilen meşru yönetim Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Libyalı darbeci asker Halife Hafter'in de Moskova'da bir görüşme yapacağı tahmin ediliyor. Diplomatik kaynaklar, bir ateşkes anlaşmasının "büyük ihtimalle" imzalanacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Ocak'ta Libya'daki tüm taraflara ateşkes çağrısında bulunmuştu.

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çatışan Hafter güçlerinin kabul etmesiyle ateşkes 12 Ocak'ta yürürlüğe girmişti.

Sarrac ile Hafter bir araya gelecek

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Libya Ulusal Mutabakat Hükümet lideri Sarrac ve isyancı general Hafter'in bugün Moskova'da görüşeceklerini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Libya Ulusal Mutabakat Hükümet lideri Sarrac ve General Hafter'in Moskova'ya geldiklerini ve Rusya ile Türkiye'nin dışişleri ve savunma bakanlıkları heyetleri arasındaki görüşmelere katılacaklarını duyurdu.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu