"Montrö'nün iptali için bir kanal açmaya gerek yok"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Montrö'nün iptali için bir kanal açmaya gerek yok. Herhangi bir taraf ülke iptal için başvuru yapabilir" dedi.

GÜNDEM 02.02.2020, 13:55 02.02.2020, 15:46
"Montrö'nün iptali için bir kanal açmaya gerek yok"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Kanal İstanbul konusunda, "Montrö'nün iptali için bir kanal açmaya gerek yok. Herhangi bir taraf ülke iptal için başvuru yapabilir. Bizim Montrö'nün iptali gibi bir derdimiz yok." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Tam bilgi sahibi olmadan gereksiz bir açıklama yapıldığını düşünüyorum. Sonrasında bilgi sahibi olduklarını ancak siyasi amaçla açıklama yaptıklarını görüyoruz. Bu belgeye imza atan bazı eski büyükelçilerimiz bakanlığımızdaki toplantılara da, yani Kanal İstanbul - Montrö tartışması toplantılarına da katılarak burada bunun Montrö'ye etkisini hiç tartışmadılar, siyasi görüş dile getirdiler. Montrö’nün ortadan kalkmasıyla ilgili bir durum yok. Montrö’nün iptaliyle ilgili bir kanal açmaya da gerek yok. Montrö’ye baktığınız zaman savaş gemilerini Karadeniz’de kalış süreci ve tonaj limiti var. Nereden geçtiği önemli değil. İster Kanal İstanbul’dan isterse Boğaz'dan geçer. Yazık olmuştur. Biz eski büyükelçilerden her zaman yararlanıyoruz. Bu esasen şu açıklama bakanlığımızın imajı bakımından da hiç iyi olmamıştır. Tamamen siyasi bir açıklamadır, hukuki bir açıklama olmamıştır." dedi.

Çin'deki koronavirüs

"Koca Yusuf Çin'e giderken bir de tıbbi yardım malzemesi gönderdik. Bu da tabii Çin'de büyük yankı buldu. Bir tek Türkiye ve Japonya göndermiş. Ve Türkiye'nin bu tutumu Çin'de büyük yankı uyandırdı. 'Bir tek Türkler bize dostluklarını gösterdiler' şeklinde."

Yorumlar (0)
15
açık