MİT'ten Kamışlı'da operasyon: Interpol listesindeki Abdurrahman Çadırcı öldürüldü

MİT’in Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı'da düzenlediği operasyonda Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK/KCK'nın sözde yürütme konseyi üyesi Abdurrahman Çadırcı etkisiz hale getirildi.

GÜNDEM 23.06.2023, 10:24 23.06.2023, 10:32 Şeyda Gül
MİT'ten Kamışlı'da operasyon: Interpol listesindeki Abdurrahman Çadırcı öldürüldü

Milli İstihbarat Teşkilatı, terör örgütü PKK/KCK'nın sözde yürütme konseyinde yer alan, "Esad Faraşin" ve geçmiş dönemde Avrupa'da sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü için "Esad Avrupa" kod adlarını kullanan terörist Abdurrahman Çadırcı’yı hedef listesine aldı. MİT’in titiz çalışmaları neticesinde konsey üyelerinin güvenlik gerekçesiyle bir arada bulunmadığı belirlendi.Irak, Suriye ve Avrupa'da farklı bölgelerde bulunduğu belirlenen konsey üyelerinin örgütün özel toplantıları dışında bulunduğu yerden çıkmadığı tespit edildi.

Kamışlı’da öldürüldü

MİT, Terörden Arananlar Listesi’nde kırmızı kategoride bulunan ve Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Abdurrahman Çadırcı'nın Suriye'de olduğu bilgisine ulaştı. Ülkenin kuzeyindeki Kamışlı kentinde çalışmalarını hızlandıran MİT, düzenlediği operasyonla terörist Çadırcı’yı etkisiz hale getirildi.

Örgütün sözde üst düzey yöneticisi olarak faaliyet gösterdi

Kuruluşundan itibaren terör örgütünde yer aldığı belirlenen Çadırcı'nın, 1997-1999 yıllarında Avrupa'da, 2000'den sonraki yıllarda ise Irak kuzeyindeki Kandil'de faaliyette bulunduğu belirlendi.

Kırmızı bültenle aranıyordu

Örgütün Irak'ın kuzeyindeki ve Avrupa'daki faaliyetlerinde rol aldığı tespit edilen Çadırcı, Interpol tarafından 2001'den itibaren kırmızı bültenle aranıyordu. 2008-2010 yıllarında PKK/KCK sözde Moskova sorumlusu olarak faaliyet yürüten Çadırcı'nın 2018 yılından bu yana PKK/KCK'nın sözde yürütme konseyinde yer aldığı kaydedildi.

Yorumlar (0)