MİT operasyonu İtalyan basınında: "Silvia'nın özgür kalmasında Erdoğan gölgesi"

Yaklaşık iki yıldır Somali'de esir bulunan İtalyan vatandaşını kurtarma operasyonunda en büyük desteği sağlayan Türkiye ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) iş birliği, İtalyan medyasında geniş yer buldu. Söz konusu operasyonunun tamamının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye sayesinde gerçekleştiğini vurgulayan Insideover, "Silvia'nın özgür kalmasında Erdoğan gölgesi" başlıklı bir analiz yayınladı.

GÜNDEM 12.05.2020, 10:23
MİT operasyonu İtalyan basınında: "Silvia'nın özgür kalmasında Erdoğan gölgesi"

2018 yılının Kasım ayında Kenya'nın Chakama bölgesinde kaçırılıp Somali’ye götürülen 25 yaşındaki İtalyan vatandaşı Silvia Constanzo Romano, İtalya'dan gelen talep üzerine Türkiye sayesinde kurtarılarak ülkesine gönderildi. 

İtalyan makamları tarafından Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) talepte bulunulması üzerine harekete geçen Türkiye, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın  (MİT) bölgedeki teknik imkânlarını kullanarak özgün istihbari metotlar üzerinden çalıştı.

Silvia Constanzo Romano, Somali ve İtalya'nın ilgili birimleri ile gerçekleştirilen koordineli çalışma sonucu İtalyan makamlarına teslim edildi. 

Söz konusu kurtarma operasyonu, İtalyan basınında geniş yer buldu. 

La Repubblica gazetesi, Silvia Constanzo Romano'nun Türk- İtalyan iş birliğiyle gerçekleştirilen operasyon neticesinde kurtarıldığını kaydederek,  Türkiye'nin bölgedeki gücüne işaret etti. 

"Başarının nedeni Erdoğan'ın başarılı diplomasisi"

Birçok basın yayın organı Türkiye'nin başarılı iş birliği ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) çabalarını ön plana çıkarırken, detaylı bir analiz de Insideover'dan geldi.

Söz konusu operasyonun tamamının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye sayesinde gerçekleştiğini belirten Insideover, "Silvia'nın özgür kalmasında Erdoğan gölgesi" başlıklı analizinde, başarının en büyük sebebinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bölgede senelerdir devam ettirilen başarılı diploması olduğu kaydedildi. 

"Usta bir diplomasi örneği sergileyen tek lider"

Türk istihbaratının katkısının büyük önem arz ettiğini vurgulayan analiz, Türkiye'nin bölgede Osmanlı İmparatorluğu'ndan beri sahip olduğu ilişkilere işaret etti. 

Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgede kurduğu üstünlüğün, iş birliğinin ve bölgede hâkim olduğu kültürel arka planın katkılarına da dikkat çekildi. 

Operasyonu "Erdoğan’ın zaferi" olarak nitelendiren Insideover, Erdoğan için "Afrika dünyasındaki ilişkilerini nasıl koruyup güçlendireceğini bilen, Osmanlı ruhunu taşıyıp canlandıran, usta bir diplomasi örneği sergileyen tek lider." değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
15
kapalı