Mimar Sinan'ın 432 yıllık eserinin kubbesini soydular!

Koronavirüsü fırsat bilen hırsızlar Mimar Sinan'ın 432 yıllık tarihi Kılıç Ali Paşa Medresesi'nin kubbelerini soydular.

GÜNDEM 29.04.2020, 23:09 Burak!
Mimar Sinan'ın 432 yıllık eserinin kubbesini soydular!

Olay, geçtiğimiz Pazartesi günü saat 04.15 sıralarında Beyoğlu Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi’ndeki tarihi Kılıç Ali Paşa Medresesi'nde meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre, Mimar Sinan tarafından yapımına başlanan ve ölümünün ardından 1588 yılında tamamlanan Kılıç Ali Paşa Medresesi'ne gece saatlerinde çek çek arabasıyla kimliği belirsiz şahıslar geldi.

Korona virüs salgını nedeniyle iş yerlerinin kapalı olmasını fırsat bilen şahıslar, arka tarafından 432 yıllık tarihi medreseye tırmandı. Şahıslar ardından tarihi kubbelerdeki maddi ve tarihi değeri yüksek olan kurşunları sökmeye başladı. Bir süre kurşunları söken hırsızlar ardından yaklaşık 1.5 kilogram olan parçaları çek çek arabasına yükleyerek kaçtı.

Olayın ardından medreseyi kiralayan vakfın müdürü, güvenlik kameralı görüntülerini incelediğinde gece saatlerinde şüpheli bir şahsın medreseye tırmandığını ve kurşunlarını çaldığını tespit etti.

Medresedeki kubbeler defalarca soyulmuş!

Vakıf müdürü bunun üzerine Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı Karaköy Polis Merkezi Amirliğine giderek şikayette bulundu. Şikayetin ardından polis vakfın güvenlik kamera görüntülerini incelemeye aldı.

Öte yandan tarihi medresedeki kubbelerin yine geçtiğimiz hafta Salı günü de kimliği belirsiz hırsızlar tarafından soyulduğu ve soyan kişilerin yakalandığı ortaya çıktı. Ancak salı günü yaşanan soygundan yaklaşık 1 hafta sonra tekrar kubbelerdeki kurşunların çalındığı belirlendi.

Kubbelerdeki kurşunların soyulması nedeniyle açık kalan yerlerin, tarihi yapının zarar görmemesi için naylon örtülerle kapatıldığı görüldü. Soyulan medrese ise drone ile havadan görüntülendi.

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, medreseyi defalarca soyan hırsızları arıyor.

Kılıç Ali Paşa Medresesi hakkında...

Tophane’de bulunan medrese, Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından 1580 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Bir külliye olarak tasarlanan yapının içerisinde cami, medrese, türbe, sebil, mektep ve hamam yer almaktadır. 16. yüzyıldan bu yana bozulmadan gelen nadir eserlerden biri olan Kılıç Ali Paşa Camii'nin planı, Mimar Sinan’ın uzun zaman incelediği Ayasofya’ya benzerlik göstermektedir. Tek şerefli bir minaresi bulunan caminin içerisindeki mermer mihrap ve minber ince işçiliği ile dikkatleri çekmektedir.

Deniz üzerinde yapılan ilk cami özelliğini de taşıyan Kılıç Ali Paşa Medresesi, Türk tarihinde önemli bir yer tutmakta olup, günümüzde yerli yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu