Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ABD'li mevkidaşı ile görüştü

Milli Savunma Bakanlığı, Bakan Yaşar Güler’in, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile telefonda görüştüğünü duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada görüşmede ele alınan konular paylaşıldı.

GÜNDEM 11.07.2023, 09:36 11.07.2023, 17:57 Şeyda Gül
Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ABD'li mevkidaşı ile görüştü

Bakanlık, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin’in telefonda görüştüğünü açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Güler ve ABD'li mevkidaşı Austin'in görüşmede ikili ve bölgesel savunma konularını ele aldığı vurgulandı. Bunların yanı sıra bakanların güvenlik konularını da ele aldığı öğrenildi.

Bakanlık, görüşmede İsveç’in NATO üyeliği süreci ile F-16 tedarik ve modernizasyonu konusu üzerinde durulduğunu kaydetti.

Pentagon’dan da açıklama geldi

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada da Austin ile Güler’in ortak ikili ve çok taraflı savunma hedefleri konusunda görüştüğü bilgisi paylaşıldı. İki bakanın, ABD ile Türkiye arasındaki uzun yıllara dayanan askeri iş birliği geçmişine övgüde bulundukları belirtilen açıklamada devam eden yakın işbirliğinden memnuniyet duyduklarının altı çizildi.

Yorumlar (0)