MHP'den 'kadınlar askerlik yapsın' teklifi

AK Parti'li milletvekillerince TBMM Başkanlığına sunulan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeleri içeren Askeralma Kanunu Teklifi, Milli Savunma Komisyonunda görüşülürken MHP'den kadınların da askerlik yapması teklifi geldi.

GÜNDEM 24.05.2019, 11:18
MHP'den 'kadınlar askerlik yapsın' teklifi

AK Partili milletvekillerinin teklifi komisyonda görüşülürken MHP'den kadınların da askerlik yapabilmesinin önü açacak bir düzenleme teklifi geldi. MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, teklifte, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik hizmeti yapmaya mecburdur." maddesinin yer aldığını belirterek, bir esneklik getirilerek talep halinde kadınların da er, astsubay veya yedek subay olarak askerlik yapmasına imkan sağlanmasını istedi. 

KADINLARI ASKERE ALALIM

Reformdan söz edilecekse böyle bir düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Vahapoğlu, "Türk kadınlarına güvenin. Gitmek isteyen kadını askere alalım." dedi.

Milletvekillerinin soruları üzerine Milli Savunma Bakanlığı ASAL Genel Müdürü Tuğgeneral Davut Ala, bedelli askerlik başvuruların aralık ayına kadar alınacağını ve kura çekimlerinin aralık ayı sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.

Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu