Mevlüt Çavuşoğlu'ndan konsoloslukların kapatılmasına tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kapatılan konsolosluklara yönelik açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, "Burada esasında bunun maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Büyükelçileri çağırarak tam da bunu ifade ettik." şeklinde konuştu.

GÜNDEM 03.02.2023, 12:37 04.02.2023, 09:47 Burak Kaya
Mevlüt Çavuşoğlu'ndan konsoloslukların kapatılmasına tepki

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'deki 9 büyükelçiliğin kapatılmasına dair açıklamalar yaptı. Bu ülkelerin bir tehditten bahsettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, "Eğer müttefiksek, bu tehdidin kimden kaynaklandığını bilmemiz gerekmez mi?" ifadelerini kullandı.

Söz konusu ülkelerden bu yönde bir bilgi paylaşımı gerçekleştirilmediğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Burada esasında bunun bir maksadı olduğunu düşünüyoruz. Büyükelçileri çağırarak tam da bunu ifade ettik." şeklinde konuştu.

"Amaçları seçimden öne bizi zor duruma düşürmekse..."

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçim öncesinde bizleri zor duruma düşürmeye çabalıyorlarsa, halkımız bunun arkasında neyin olduğunu gayet iyi biliyor. Biraz dürüstlük bekliyoruz."

Ne olmuştu?

Türkiye'de bulunan başkonsolosluklarını kapatan ülkelerin de arasında olduğu 9 ülkenin büyükelçisi dün bakanlığa çağrılmıştı.

Diplomatik kaynaklardan elde edilen ilk bilgilere göre büyükelçilere, "Güvenliğin uluslararası sözleşme ile sağlandığı" anımsatılarak, "Konsolosluk kapatmak, terör gündemine hizmet eder" dediği öğrenildi.

Konuya dair Ankara'nın tepkisi paylaşılarak, Türkiye'deki bütün diplomatik misyonların güvenliklerinin uluslararası sözleşmelerin temelinde sağlandığına vurgu yapıldı.

Yorumlar (0)