Melih Gökçek'e Mansur Yavaş'tan milyonluk suç duyurusu!

Belediye şirketleriyle ilgili ilk suç duyurusunu yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yaklaşık 70 milyon liralık yolsuzluk iddiasından bahsediyor. Mustafa Tuna'nın ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına oturduğu gün yasal işlem başlattığı ortaya çıktı.

GÜNDEM 24.07.2019, 10:40 24.07.2019, 16:14
Melih Gökçek'e Mansur Yavaş'tan milyonluk suç duyurusu!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın belediye şirketleri ile ilgili Melih Gökçek ve Mustafa Tuna dönemini kapsayan ilk suç duyurusunu yaptığı iddiası Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'ten geldi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk bugünkü köşe yazısında, olayı şu şekilde duyurdu:
"Hukukçu Mansur Yavaş'ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra belediye ile ilgili yolsuzluk iddialarını güvendiği müfettişler, hukukçular araştırıyor. Sıkı bir incelemeden sonra bunlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak. Bunun ilk uygulaması belediye şirketi Seğmen Su Madencilik Makine Gıda İnşaat A.Ş için gerçekleşti. Yaklaşık 70 milyon liralık yolsuzluk iddiasından söz ediliyor ve bunun birinci diliminin suç duyurusu 5 milyon 750 bin lirayı kapsıyor."

İşte Saygı Öztürk'ün yazısının diğer bölümü

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'ün köşe yazısından aktardığı bilgiler şöyle:

"Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 15 şirketi var. Bunlardan 11'inin genel kurulu yapıldı. Başlangıçta, yönetim kuruluna atama yapılmasında direnen AKP grubunun bu direnci mahkeme kararından sonra kırıldı. Seğmenler Su Anonim Şirketi'nin yönetim Kurulu Başkanlığına eski Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, üyeliğe de Melih Gökçek'e karşı CHP Grup başkanı olarak mücadelesiyle tanınan Doğan Yılmazkaya atandı.

Kurulacağı yer bile belli olamadan satış sözleşmesi imzalanmış!

Seğmenler Su Anonim Şirketi'nin yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirilen eski Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ile Seğmenler Su A.Ş'nin yönetim Kurulu Üyesi Doğan Yılmazkaya, denetimlerde usulsüzlükler olduğu gerekçesiyle dün Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundular. Seğmenler Su Anonim Şirketi, başkent Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'ne bağlı Karaali Mahallesi'nde su tesisleri kurmak istedi.

Bunun için aynı gruba ait Lukka Su, Selka Mimarlık ile ayrı bir şirket olarak da AFM Teknoloji Anonim Şirketi'nden teklif alındı. 23 Kasım 2015 tarihinde AFM şirketiyle daha kurulacağı yer belli olmadan satış sözleşmesi imzalandı. Sözleşme gereği, AFM şirketine 5 milyon 750 bin lira para ödendi. Fakat, bu şirket sözleşmede yer almasına rağmen, tesisle ilgili herhangi bir makine, araç-gereç getirmediği gibi, Gölbaşı Belediyesine ait tapu tahsis kararı ihaleden sonra yani 3 Aralık 2015 tarihinde şirketin üzerine geçti. Sözleşmede “Teminat çeki alınacaktır” denilmesine rağmen, AFM'den teminat çeki de alınmadığı ortaya çıktı. Seğmen Su Anonim Şirketi, AFM şirketiyle işin tamamlanmamasına rağmen, 1.5 sene sonra sözleşmenin feshi yoluna gidiyor. Fakat bu konuda icra takibi yoluna gidilmediği de anlaşılıyor. Dikkat çeken bir husus ise icra takibinin başladığı 6 Kasım 2017 tarihi, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifası ile boşalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına Mustafa Tuna'nın seçildiği tarihtir.

Mustafa Tuna göreve geldiği ilk gün yasal işlemler başlatmış!

Şikayet dilekçesinden bu ilginç bölümü birlikte okuyalım: “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifasından sonra, halefi Mustafa Tuna'nın göreve başladığı 6 Kasım 2017'de bir gelişme yaşanıyor. AFM Anonim Şirketi aleyhine edinimini yerine getirmemesine rağmen ödenen toplam 5 milyon 750 bin TL'nin tahsili için icra takibi bir sene sonra başlatıldı. Mustafa Tuna'nın Sincan Belediye Başkanı olduğu tarihte, yasa gereği aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olduğu da düşünüldüğünde bu yolsuzluktan haberdar olduğu fakat suç tarihinde görevi gereği harekete geçmesinin mümkün olmadığı, göreve başlar başlamaz, vakit kaybetmeksizin (aynı gün) bu yolsuzluğun üzerine giderek gereğinin yapılması ve zararın giderilmesi için yasal işlemler başlatmış, icra takibi yoluna gittiği anlaşıldı.”

Büyükşehir Belediyesinin şirketleri olan BELKA Anonim Şirketi ve Seğmen Anonim Şirketi'nin yönetim kurulu başkan ve üyelerinin kimin kardeşi, kimin akrabası, yakını olduğuna bakmadan haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunanları sıralayalım: İbrahim Gülerce, Ömer Öksüz, Levent Karaca, Abdülhakim Çiçekli, Kadrican Yoğun, Mehmet Yurtseven, Bekir Yağcı, Koray Dedeoğlu, Ercan İzci, Selim Gürel, Atakan Çoban, Ali Yaman. Aynı suç duyurusunda AFM şirketi yetkilileri de bulunuyor. Haklarında suçlama ise “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, özel evrakta sahtecilik, hizmet nedeniyle görevi ve güveni kötüye kullanmak.”

En büyük yolsuzluğun ANFA şirketinden çıkması bekleniyor

Bu suçlamalar sıralandıktan sonra dilekçede, şüphelilerin tutuklanması, mal varlıklarına tedbiren el konulması, yurtdışına çıkış yasağı getirilmesi de isteniyor. Suç duyurusunun ekinde yer alan bir başka belge de hayli ilginç. 30 Kasım 2015'te, Seğmen Su Anonim Şirketi Yönetim Kurulu toplanıyor, 3 Aralık 2015 tarihinde Gölbaşı Belediye Başkanlığı tarafından yapılan ihalenin, şirketin uhdesinde kaldığına bile karar almıyor. Yani müneccimlik yapıp, 4 gün sonra ne olacağını, önceden kararlaştırmışlar. Doğan Yılmazkaya, geçen dönem CHP Grup Başkanı olarak belediye şirketi ANFA'ya verilen Ankara'nın hafriyat işi için belediyeye yılda 360 bin lira ödendiğini, oysa için hacminin ayda 250-300 bin lira olduğunu belirtiyordu. Sözlü de, yazılı da olsa sorularına verilen iki satırlık cevabın özü “Ticari sırdır. Bilgi verilmez” denilmesiydi. Şimdi belgeler elde. En büyük yolsuzluğun da ANFA şirketinden çıkması bekleniyor."

Yorumlar (0)
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur