Malezya Başbakanı, halk önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuştu

Malezya’da başbakan olarak atanan Enver İbrahim, kendisini tebrik etmek için arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile vatandaşların önünde bir telefon konuşması gerçekleştirdi. 

GÜNDEM 25.11.2022, 09:40 26.11.2022, 08:07 Murathan Yıldırım
Malezya Başbakanı, halk önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuştu

Malezya’da geçen hafta gerçekleştirilen genel seçimlerde gülen taraf Enver İbrahim liderliğindeki Umut İttifakı oldu. Seçimlerin ardından Malezya Parlamentosu’nda 82 koltuğun sahibi olan Enver İbrahim, önemli bir başarıya imza attı. Zafer sonrası vatandaşlara hitap eden İbrahim, o sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini tebrik etmek için araması üzerine ilginç bir hamle yaptı. Telefonu açarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşmasını vatandaşlara dinleten İbrahim, Türkiye ile ikili ilişkilere büyük önem verdiklerini vurguladı. 

“Hükümetinizin bir an önce göreve başlamasını temenni ediyorum”

Elde ettiği zaferden dolayı Enver İbrahim’i tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kabine listenizi oluşturma çabalarınızın başarıyla sonuçlanarak, hükümetinizin bir an önce göreve başlamasını temenni ediyorum. İslam coğrafyasının iki kanadında yer alan ülkelerimiz arasındaki müstesna ilişkileri, selefinizin temmuz ayındaki Türkiye ziyaretinde 'Kapsamlı Stratejik Ortaklık' seviyesine yükselttik. Kral Sultan Abdullah'ın ağustos ayında ülkemizi ziyaretinde ise mükemmel ilişkilerimizi taçlandırdık. Yakın iş birliğimizin hükümetiniz döneminde karşılıklı güven ve halklarımızın menfaatleri temelinde daha da güçleneceğinden eminim” şeklinde konuştu. 

“Malezya’yı önemli bir ortak olarak görüyorum”

Türkiye ve Malezya’nın iki önemli güç olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayi, yerel paralarla ticaret, finans, eğitim, terörle mücadele alanlarında büyük bir işbirliği potansiyeline sahibiz. Dost ve kardeş Malezya'yı, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği coğrafyasında önemli bir ortak olarak görüyorum. Bu bağlamda işbirliğimizi ve dayanışmamızı uluslararası platformlarda da sürdürmemiz ortak menfaatimizedir" dedi.

“Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmeyi dört gözle bekliyorum”

Tebrik telefonu sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Malezya Başbakanı Enver İbrahim, “İlham vericisiniz ve zor zamanlarda iyi bir kardeşimiz olarak yanımızda oldunuz. Malezya ile Türkiye arasındaki ikili ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerimizi geliştirmeyi dört gözle bekliyorum. Kral Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah, gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinden ve misafirperverliğinizden ötürü çok memnun kaldı. Sizlere şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca Kral Abdullah, ikili ilişkiler, ticari ilişkiler, askeri işbirliği, eğitim ve kültür alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini de söyledi” ifadelerini kullandı. 

“Engin tecrübelerinizden yararlanmayı dört gözle bekliyorum”

Malezya’ya en iyi şekilde hizmet edebilmek için mücadele edeceğini dile getiren İbrahim, “Ben de kişisel olarak engin tecrübelerinizden, özellikle de hem uluslararası hem de içeride tehdit olmayı sürdüren terörle mücadele konusunda yararlanmayı dört gözle bekliyorum. 2018 yılında, hastanede yattığım dönemde bana büyük destek vermiştiniz. O günleri elbette unutmam mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanı, daha da fazla ileriye gidelim, anlaşmalar ve mutabakatlar imzaladık. Bence bu iş birliklerini daha da geliştirme ve ülkelerimizin bu destek ve taahhütlerden daha da fazla faydalanmasının zamanı. Tebrik telefonunuz sebebiyle çok mutlu oldum. Size çok teşekkür ediyorum” dedi.

İbrahim, görüşmenin ardından hitap ettiği topluluğa Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin detaylarını anlattı. 

Yorumlar (0)