Kurtulmuş’tan AYM - Yargıtay açıklaması: Kurum ve kuruluşların yetkileri bellidir

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay gerginliğiyle ilgili konuşan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Ortada 12 Eylül darbe anayasasın getirmiş olduğu bir sorunla karşı karşıyayız. Türkiye'nin yeni anayasanın lazım olduğunu gösteren bir örnektir” dedi.

GÜNDEM 16.11.2023, 17:35 Şeyda Gül
Kurtulmuş’tan AYM - Yargıtay açıklaması: Kurum ve kuruluşların yetkileri bellidir

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay gerginliğiyle ilgili konuştu. Kurum ve kuruluşların yetkilerinin belli olduğunu ifade eden Kurtulmuş, TBMM’nin kendi gündemine hakim olduğunun altını çizdi. Ortada 12 Eylül darbe anayasasın getirmiş olduğu bir sorunla karşı karşıya olduklarını ifade eden Kurtulmuş, Türkiye'nin yeni anayasanın lazım olduğunu gösteren bir örnek olduğunun altını çizdi. TBMM Başkanı Kurtulmuş, “Burada kişisel kanaatler değil, TBMM kendi öncelikleri içerisinde görevini yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Ogün Samast'ın tahliyesi

Mahkemenin verdiği bir karar olduğunu belirten Kurtulmuş, şartlı tahliyeyle ilgili daha evvel reddedilmiş olan bir durumla karşı karşıya olduklarını söyledi. “İnfaz sistemimizle ilgili belki yeni düzenlemeler yapılması lazım. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan birisi yaştan dolayı bu cezası belli bir süreye indirilmiş ve ondan sonra da maalesef iyi hal uygulaması dolayısıyla dışarıya çıkarılmış” diyen Kurtulmuş, bütün bunların bizim yargı sistemimizde de yeniden gözden geçirilmesi hususların olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti. Kurtulmuş, “Bunları kamuoyu vicdanını da dikkate alarak yeniden gözden geçirilmesi kanaatindeyim” dedi.

Yorumlar (0)