Kurtulmuş'tan 'yeni anayasa' açıklaması

Numan Kurtulmuş, "Ülkemizin için milli, kuşatıcı, kapsayıcı, katılımcı, sivil, çağdaş ve yeni bir anayasanın oluşması için zamanın geldiğini düşünmemiz lazım." dedi.

GÜNDEM 22.06.2023, 01:06 Koray
Kurtulmuş'tan 'yeni anayasa' açıklaması

Bir televizyon kanalının canlı yayınında sualleri cevaplayan TBMM Başkanı Kurtulmuş, ülkemizin mevcut anayasasının üzerinde çok değişikliğe gidildiğini ve 'yamalı bohça' niteliğinde olduğunu dile getirdi. 



"Zamanı geldi"

Ülkemizin 1921 ve 1924 anayasalarının yapılmış; 1961 ve 1982 anayasalarının ise yazılmış birer anayasalar olduğunu söyleyen Kurtulmuş, darbe ürünü olan bir anayasanın artık tümüyle tekrar konuşulması gerektiğini kaydetti. Toplumun tüm farklı kesimlerinin işin içine dahil olduğu bir sürecin en sonunda, oluşabilecek en yüksek mutabakatla yeni anayasanın yapılması sürecine Meclis'in öncülük etmesi gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, "Ülkemizin için milli, kuşatıcı, kapsayıcı, katılımcı, sivil, çağdaş ve yeni bir anayasanın oluşması için zamanın geldiğini düşünmemiz lazım." şeklinde konuştu.



"İnisiyatif almaktan kaçmam"

Yeni anayasa hazırlanması için bir siyasal atmosferin oluşması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, "Bazı kişilerin, partilerin, grupların istemesi yetmez. Halkı temsil eden tüm farklı siyasi görüşlerin yeni bir anayasa hususunda fikir oluşturmaya, tartışmaya, söze katılması gerekir. Ülkemizin gelecek yüzyılını yüklenecek olan anayasal bir metne gereksinim olduğuna inanan herkesin bu süreci desteklemesini diliyoruz." yorumunda bulundu.

Kurtulmuş, başörtüsüne anayasal güvence düzenlemesi ve yeni anayasa hususunda inisiyatif almaktan hiç kaçınmayacağını, bunu bir inisiyatifin çok ötesinde sorumluluk olarak gördüğünü sözlerine ekledi. 

Yorumlar (0)