Kurtulmuş'tan "kararsız seçmen" yorumu

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş; Erzurum'daki olaylardan seçim güvenliğine, Anayasa değişikliğinden seçimler öncesi son duruma kadar birçok konudaki görüşünü aktardı. Kurtulmuş, seçim güvenliği ile ilgili açıklamalar hakkında uyarıda bulunarak siyasetçilerin sorumlu davranması gerektiğini vurguladı.

GÜNDEM 10.05.2023, 13:38 10.05.2023, 17:21 Hakan Öksüz
Kurtulmuş'tan "kararsız seçmen" yorumu

Katıldığı bir televizyon programında gündemin sıcak başlıklarını yorumlayan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Erzurum'daki taşlı saldırıya değindi. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mitingiyle ilgili "Orada bir zorlama yapıldığı görülüyor." diyen Kurtulmuş, "Siyasette kurallar çok önemli. Orada bir zorlama var. O sırada AK Parti'nin İstanbul'da verdiği muhteşem miting, dünyada yankı uyandırmıştı. Erzurum'daki olaylar, İstanbul'daki mitingin gölgelenmesine yol açtı." ifadelerini kullandı.

Seçim güvenliği konusu

Seçim güvenliği hakkında vatandaşları endişeye sürükleyecek tarzda açıklamaların yapılmaması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, "Siyasetçiler, bu sorumluluğun farkında olmalı. Demokratik olgunlukla seçimler yapılacak. Emniyet güçleri ciddi önlemler alacak. Sonuç ne olursa olsun, demokratiktir. Biz bir hukuk devletiyiz. Sistemin işleyeceği kurallar belli. Seçimin sonucu fark etmez. Anayasal kurallar, Türkiye'nin nasıl yönetileceğini zaten belirlemiştir." şeklinde konuştu. 

"Kararsız seçmenler, son 1 ayda AK Parti'ye döndü"

Seçime yaklaşıldıkça kararsız seçmenlerin azaldığını kaydeden Numan Kurtulmuş, "Seçimde AK Parti'nin birinci sırada yer alacağı açık. Arada ciddi bir oy farkı var. Son 1 ayda kararsız seçmenler yeniden AK Parti'ye yöneldi. Seçime az kaldı. Provokasyonlara dikkat etmek gerekiyor. Fazladan 3-5 oy almak için demokrasi dışı yollara sapılmamalı. Erzurum'daki olaylara ilişkin eleştirilerimizin kaynağında bu yatıyor." dedi.

Anayasa değişikliği ve parlamenter sistem konusu

Seçimin ardından yargı sisteminde ve Anayasa'da yapılacak değişikliklerle birlikte 12 Eylül sisteminin tamamen ortadan kaldırılacağını kaydeden AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, muhalefetin "parlamenter sisteme dönüş" ile ilgili söylemleri hakkında, "Son zamanlarda bundan çok bahsetmiyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu, akıllı bir strateji güttü. 'Beni cumhurbaşkanı yapın, sizi milletvekili yapayım.' dedi. Yani meseleleri parlamenter sisteme dönüş değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı indirmek." vurgusunu yaptı. 

Yorumlar (0)