Kurtulmuş: BM'nin artık yırtılıp çöp tenekesine atıldığının ilanıdır

BM'nin Genel Sekreteri Guterres’in Refah Sınır Kapısı'ndan içeri sokulmamasını eleştiren TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Bu, BM'nin artık yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanıdır” dedi.

GÜNDEM 20.11.2023, 11:51 Şeyda Gül
Kurtulmuş: BM'nin artık yırtılıp çöp tenekesine atıldığının ilanıdır

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Endonezya'da 9. Parlamento Başkanları Konferansı'nda hitap etti. İsrail'in Gazze saldırılarına değinen Kurtulmuş, Gazze'de her 10 dakikada bir kişi öldürüldüğüne dikkat çekti. “Hatırlayacaksınız birkaç gün evvel Gazze'de Şifa Hastanesi'nin elektrikleri gittiğinde ve insanlara oksijen sağlayan oksijen tüplerinin olduğu oda bombalandığında 30 küsur bebek kuvözlerden alınmak zorunda kaldılar” diyen Kurtulmuş, hepimizin gözü önünde çığlık çığlığa ağlayarak, bağırarak o çocukların öldüğünü söyledi. Gazze'de o kuvözden alınıp ölen çocukların aslında insanlığın öldüğünün göstergesi olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Dolayısıyla bu anlamda yeni bir dünya sisteminin kurulmasının zaruri olduğunu ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

İnsanlar arasında bir ayrımcılık yapamayız

İnsanlar arasında hiyerarşinin ortaya konulmasının da büyük bir haksızlık olduğunu belirten Kurtulmuş, Türkiye olarak Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta Ukrayna'daki sivillerin ölmemesi için ilk andan itibaren üstümüze düşen bütün sorumlulukları yerine getirmeye gayret edildiğini anlattı. Hem esir takasının gerçekleşmesi hem de tahıl koridorunun açılarak o bölgede Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın tansiyonunun düşürülmesi için olağanüstü gayret sarf ettiklerinin altını çizen Kurtulmuş, “Ama şunu da söylemek herhalde insanlık bakımından vazifemizdir. Ukrayna'da savaşın başladığından bu yana son 2 yıldır öldürülenlerin sayısı ne yazık ki 45 günde Gazze'de öldürülenlerin sayısı kadardır ya da ikisi birbirine eşittir ve insanlar arasında bir ayrımcılık yapamayız. Bir tek kişinin bile haksız yere öldürülmesi bütün insanlığın öldürülmesi gibi büyük bir suçtur ve kaldı ki bugün Gazze'de İsrail'in agresif saldırıları karşısında büyük savaş suçları işlenmektedir. Büyük insani kıyımlar ortaya konulmaktadır” ifadelerini kullandı.

BM artık yırtılıp çöp tenekesine atıldı

“Koskoca BM'nin Genel Sekreteri Guterres, Refah Sınır Kapısı'ndan içeri sokulmamıştır” diyen Kurtulmuş, bu olayın BM'nin artık yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanı olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (0)