Koronaya yakalanan doktor: Virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar!

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) teşhisi konulan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, "Bizim ihtiyarlarımızda sigara, alkol olmayınca daha çabuk iyileşiyor. 45 yaşında hızlı bir şekilde yoğun bakıma giren var. Bu virüs bizim ülkede daha iyi davranıyor. Umarım bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum." açıklamasında bulundu. 

GÜNDEM 12.04.2020, 17:42 12.04.2020, 18:17
Koronaya yakalanan doktor: Virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar!

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan ve ev karantinasında olan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında pandemiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Dr. Yağcı, koronavirüs nedeniyle evinde karantina altında olduğunu kaydederek, "Tedavim şu anda iyi gidiyor. Korona hastası ve takipleri biraz daha değişti. Bu bir süre sonra ‘Adam ayakta yürüyorsa yolla evine kardeşim’ şeklinde olacak gibi geliyor. 10 Nisan akşamını bir tarih olarak sayarsak 10 Nisan’ın üzerine eklediğimiz 1 hafta sonrasından başlayarak ciddi vakalar yaşanacağını düşünüyorum. 25 Nisan gibi pik yapacağını düşünmek mantıksız olmaz. Bize bu virüs belli bir zamandan önce geldi." ifadelerini kullandı. 

"Hastalığı vakaların yüzde 70'i hafif geçiriyor"

Son durumuna ilişkin bilgi veren Dr. Yağcı, "Zaman zaman öksürüklerim devam ediyor. Genel durumum şu anda iyi. Bizim bu virüse karşı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Ben bugün 5. günündeyim. Benim gibi insanların sayısı arttıkça bulaş sayısı da azalıyor. Virüsü kişiden kişiye atlayamayacak duruma getirmemiz gerekir. Bizde ölüm oranları vaka sayısına göre düşük. Yüzde 2’lerde bulunuyor. Bu beni rahatlatıyor. Bu bizim belli miktar bağışıklığa sahip olduğumuzu gösteriyor. Hastalığı vakaların yüzde 70'i hafif geçiriyor. Yüzde 5-10 hiç belirti göstermeden atlatıyor. Yüzde 20 ciddi belirtiler ile geçiriyor." şeklinde konuştu.

"Bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum"

Dr. Yağcı, vaka sayısının mutlaka pik yapacağına dikkat çekerek, "Bizim ihtiyarlarımızın yaş ortalaması düşük. Bizim ihtiyarlarımızda sigara, alkol olmayınca daha çabuk iyileşiyor. 45 yaşında hızlı bir şekilde yoğun bakıma giren var. Bu virüs bizim ülkede daha iyi davranıyor. Umarım bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum." dedi. 

"Kendilerinde bir şey hissederlerse önce ateşlerini ölçsünler"

Herkesin mutlaka evinde derece bulundurması gerektiğini aktaran Dr. Yağcı, "Kendilerinde bir şey hissederlerse önce ateşlerini ölçsünler. Normalde ben işe gelirken klimayı bir süre sonra kısarım. Hastaneye vardım, klimayı o gün kullanmadığımın farkında vardım. Ama arabanın içerisi çok sıcak. Derece ile kontrol edince 38 derece vücut sıcaklığımın olduğunu gördüm. Hafifte boğazımda gıcık vardı. Sonra korona tanısı konuldu. Şu anda bir şeyim yok. Vakanın konulmasında göğüs tomografisi çok önemlidir. Doktorlar artık kokusundan korona olduğunu anlar hale geldi. Belirtiler kendini belli ediyor. Şu anda özel hastane-devlet hastanesi farkı pek yok." açıklamasını yaptı. 

"10 gün daha sahalardan uzak duracağım"

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelede çok iyi olduğunu belirten Dr. Yağcı, "Ben 10 gün daha sahalardan uzak duracağım. Biz mücadelede iyi gittik. Bunun nedeni de hekimlerin sözlerinin dinlenmesi oldu. Hekimler bu süreçte para pul düşünmeden çalışır. Karamsar senaryolara girmeyelim. Ramazan Bayramı ile dönüşüm olacak. Ben çok ümitliyim." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu