"Koronaya karşı milim milim aldığımız mesafe 2 saatte heba oldu"

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağının halk arasında paniğe neden olmasına ilişkin, "Haftalardır büyük bir özveriyle evde kalan milletimiz, panikle salgını unuttu yollara düştü. Haftalardır salgına karşı milim milim aldığımız mesafe iki saatte heba oldu." dedi. 

GÜNDEM 12.04.2020, 15:45 12.04.2020, 15:53
"Koronaya karşı milim milim aldığımız mesafe 2 saatte heba oldu"

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 10 Nisan Cuma akşamı çıkma yasağı ilan edildi. Vatandaşlar, saat 24.00'e kadar açık olan bakkal, benzin istasyonu ve fırınlara akın ettiler. İnsanların uzun kuyruklar oluşturması ve sosyal mesafe kuralını hiçe saymaları tepki çekti. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Vatandaşlarımız panikle sokağa döküldü. Marketlerde, bakkallarda, benzinliklerde sıralar oldu. Haftalardır büyük bir özveriyle evde kalan milletimiz, panikle salgını unuttu yollara düştü. Haftalardır salgına karşı milim milim aldığımız mesafe iki saatte heba oldu." ifadelerini kullandı. 

"Vakit, devletin de kendisini ispatlama vaktidir"

Yaşanan zor günlerin her tür siyasi hesabın üstünde, ortak bir mücadele ile atlatılabilecek, devlet ve millet olarak dayanışma ve birlik ruhuyla aşılabilecek günler olduğuna dikkat çeken Akşener, "Milletimiz bu konuda kendisini ispatlamış bir millettir. Vakit, devletin de kendisini ispatlama vaktidir. Çünkü devlet tam da bu zamanlar için lazımdır. Devlet böyle zamanlarda milletinin yanında durur. Geçmişte böyle olmuştur, şimdi de böyle olmalıdır." diye konuştu. 

"İlerleyen süreçte vatandaşın sırtına ekonomik yük binecek"

Akşener, İYİ Parti olarak ülke ve millet için iktidarın atacağı her olumlu adımı destekleyeceklerini kaydederek, şunları söyledi:

"Bunun gereğini de yerine getirdik. Sürecin başından itibaren Sayın Erdoğan'a ve hükümetine, atılması gereken doğru adımları açıklıkla söyledik. Bundan 60 gün önce daha salgın ülkemize gelmemişken, 'sahra hastaneleriyle ilgili çalışmalara başlayın' dedik. 'Karantina için bölgeleri belirleyin, tesisleri hazırlayın' dedik. 'Aşı ile ilgili çalışmalara şimdiden başlayın' dedik. 'İlerleyen süreçte vatandaşın sırtına ekonomik yük binecek. Bu yükü hafifletmek devletin görevidir. Türkiye Cumhuriyeti bunu yapabilecek güçtedir' dedik. 'Açıklanan ekonomik paket yetmez, genişletin' dedik. 'Millet İttifakı belediyeleri bu mücadelede rakibiniz değil, aksine çözüm ortağınızdır, değerlendirin' dedik. 'Yardım ve dayanışma işlerini belediyeler ile işbirliği içinde yürütün' dedik."

"Ülke genelinde 15 günlük zorunlu karantina ilan edin"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 15 günlük zorunlu karantina ilan edilmesi için çağrıda bulunan Akşener, şu ifadeleri kullandı:

"Uyarılarımızı dikkate alıp, zamanında uygulayarak, süreci daha az kayıpla atlatabilmek hala mümkün. Devlet aklıyla, Bilim Kurulu'nun önerileri çerçevesinde hazırlanacak ve devlet ciddiyetiyle uygulanacak bir programla, ülke genelinde 15 günlük zorunlu karantina ilan edin. Buna paralel olarak, ekonomik destek paketini, salgından birincil derecede etkilenip zora düşen vatandaşlarımıza direkt nakit yardımı da içerecek şekilde millî gelirimizin en az yüzde 7'si seviyesine genişletin. Karantina süresi içinde, yoğun bir tarama kampanyası başlatıp Covid-19 vakalarını daha geniş ölçekte belirleyip haritalandırın. Tanı konulan hastaların yakınlarını da takibe alın."

Yorumlar (0)
16
açık