Koronavirüs Zonguldak'ta hızla düşüşe geçti!

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağının uygulandığı illerden biri olan Zonguldak'tan müjdeli haber geldi.

GÜNDEM 23.04.2020, 15:49 23.04.2020, 15:54
Koronavirüs Zonguldak'ta hızla düşüşe geçti!

Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Tosun, Zonguldak'ta yeni tip koronavirüsün (Covid-19) hızla düşüşe geçtiğini duyurdu. 

Dr. Tosun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

"Çok değerli Zonguldaklı hemşerilerim, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutladığımız bu anlamlı günde (maalesef şartlar gereği çocuklarımızın ve 65 yaş üstü insanlarımızın ev izolasyonunda olduğu pandemi sürecinde) korona salgınının sağlık ayağının ve de en fazla yükünü çeken Atatürk Devlet Hastanesinin başhekimi olarak size güzel haberler ve gelişmelerden söz edeceğim. Dün akşam çok değerli Sağlık Bakanım Sayın Fahrettin Koca salgının kontrolümüzde olduğunu, hasta sayısında azalmanın başladığını, yoğun bakım entübe hasta sayısında düşüş olduğu bilgisini canlı yayında televizyondan halkımıza müjdeledi. Aynı durum ilimiz için de geçerli olduğu gibi, ben daha da ileri olarak Zonguldak'ta salgının azalma grafiğinin Türkiye ortalamasından daha hızlı olarak düşüşe geçtiği bilgisini Zonguldak halkının bilgisine cepheden biri olarak bildirmekten gurur duyarım."

"70’li hasta sayılarına kadar geriledik"

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında ilk vakanın 10 Mart günü İstanbul’da bildirildiğini hatırlatan Dr. Tosun, "Zonguldak’ın ilk vakası 20 Mart’tı, yani diğer Anadolu illerine göre erken yakalandık. Şehrimizin coğrafi yapısı, sıkışık şehir merkezi, yaşlı nüfus oranının yüksekliği, KOAH hastalarımızın fazlalığı bizi kötü etkiledi. Ancak ilerleyen süreçte Türkiye’den önce alınan kararlarla ki başka şansımız yoktu, zira ilk 20 gün bizim için kâbus gibi günlerdi. 230 yatan hastayı gördük, yoğun bakımlarımız doldu. Allah’a çok şükür 70’li hasta sayılarına kadar geriledik. Bu bilgileri bayram günü size vermemin sebebi, halkımızın çektiği sıkıntıların (evde izolasyonun) çok işe yaradığı, büyük çoğunluğumuzun evde kal çağrısına uyduğu ve sonucunu alarak sağlık sistemini çökertmeden önümüzü görebilmemize fırsat verdiğidir. Bu yüzden ilk teşekkürüm kurallara uyarak evde mecburi ya da değil kalan herkese, sosyal mesafe ve maske takarak dışarı çıkan tüm vatandaşlarımızadır." diye konuştu. 

"Aynı kararlılıkla devam edersek bu illetten kurtuluruz"

Dr. Tosun, evde izolasyonun önemine dikkat çekerek, "Ancak bu salgının bittiği anlamına gelmemektedir. Bu yazı size moral ve motivasyon vermek, emeklerinizin boşa gitmediğini bilmeniz içindir. Aynı kararlılık ve azimle mücadelemizi yaparsak önce ilimiz ve dahi tüm Türkiye bu illetten kurtulacaktır." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
13
hafif yağmur