KKTC'den doğal gaz açıklaması: Biz de çıkaracağız!

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, "Doğu Akdeniz'de doğal gaz arama çalışmalarımız sonuç alınana kadar devam edecek. Doğal gaz varsa ki var, biz de çıkaracağız." diye konuştu.

GÜNDEM 19.10.2019, 20:53
KKTC'den doğal gaz açıklaması: Biz de çıkaracağız!

Hasan Taçoy, Kastamonu Üniversitesi'nde Adli Bilimciler Derneği ve Sağlıkta Şiddete Son Derneği tarafından düzenlenen "Uluslararası 15. Anadolu Bilimleri Kongresi"ne katıldı.

Barış Pınarı Harekatı hakkında konuşan Taçoy, "Biz 1974'de barış harekatını yaşadık. Belki yaşımız daha çok küçüktü ama savaşın ne olduğunu iyi bilenlerdenim. Savaşın ve karşı tarafın ne yapmak istediğini de iyi bilenlerdenim. Eğer barış yoluyla olmuyorsa savaş yoluyla bir şekilde halletmek gerektiğini de iyi bilenlerdenim." ifadelerini kullandı.

Barış Pınarı açıklaması

Taçoy, "Barış Pınarı Harekatı'nda Türkiye'mizin, tüm Türk milletinin göstermiş olduğu kararlı duruşunun sonucunda önceki gün büyük gururla izledik ve gördük ki tüm dünya Türkiye'nin haklılığını anladı. Bu haklılığı biz 1974'te anlatmaya çalıştık. Yunan cuntasının yapmış olduğu hareketin ve Kıbrıs'ta yapmış olduğu darbenin neticesinde garantör Türkiye'nin müdahalesinin ne kadar haklı olduğunu anlatmaya çalıştık. Şimdi inşallah anlamışlardır. Çünkü o dönemde Türkiye adaletli ve hakkaniyetli davranışıyla 'Kuzey Kıbrıs' diye isimlendirdiğimiz adanın kuzey kısmının sadece yüzde 36'sına girmiş ve adanını hepsini almak yerine Kıbrıs'ta yaşayan Türklere özgür alanı verebilmek için bir olay gerçekleştirmişti. Bunu dünya çeşitli şekillerde dillendirdi. 'Geldi işgal etti, şunu yaptı, bunu yaptı.' demişti. Şimdi dünya Türkiye'mizin Suriye'ye 32 kilometre girmesini 220 kilometre genişlikteki bir alanı kontrol altına alabilmesi için anlaşmalar imzalama yoluna gidiyor." dedi.

"Doğu Akdeniz'de doğal gaz varsa ki var biz de çıkacağız."

Türk donanmasının da bu çalışmalara eşlik ettiğine değinen Taçoy, "Rumların tek taraflı oldu bittiler yaratmaya çalıştığı Doğu Akdeniz'de kararlı bir şekilde ilerleyişimizin devam edeceğinin en güzel göstergesidir. Yavuz sondaj gemimiz en son Rumların 7. parsel olarak ilan ettiği bölgede araştırmalarına başladı. Burada yapılacak olan sondaj yaklaşık 5 bin 500 metre. Doğu Akdeniz'de doğal gaz arama çalışmalarımız sonuç alınana kadar devam edecek. Doğu Akdeniz'de doğal gaz varsa ki var biz de çıkacağız. Rumların bu süreçteki adımları gerilim yaratmaktadır. Mısır, İsrail ve Yunanistan ortak hareket etmektedir. Doğu Akdeniz'de bulunan doğal gazın pazarlanmasının en makbul yolu Türkiye'dir." değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu