Kırmızı bültenle aranıyorlardı! 5 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Bozdoğan-43 Operasyonları" kapsamında 1’i kırmızı, 3’ü turuncu listede yer alan toplam 5 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

GÜNDEM 20.06.2024, 09:40 20.06.2024, 18:50 Buse Önder
Kırmızı bültenle aranıyorlardı! 5 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi kırsalında ve Batman’ın Hasankeyf ilçesi Palamut Köyü kırsalında düzenlenen "Bozdoğan-43" operasyonlarında, 1’i kırmızı, 3’ü turuncu kategoride olan 5 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Yerlikaya’nın verdiği bilgilere göre, operasyonlar Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve TEM Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirildi. Ağrı ve Batman İl Jandarma Komutanlıklarının istihbari çalışmaları sonucu Doğubayazıt ve Palamut Köyü kırsalında başlatılan “Bozdoğan-43” operasyonları, Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçakları, ATAK taarruz helikopterleri ve J-SİHA desteğinde gerçekleştirildi.

Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando timleri ve güvenlik korucularının da katıldığı operasyonlarda teröristlerle sıcak temas sağlandı. Çatışmada teröristler silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Kırmızı kategoride yer alıyordu

Doğubayazıt kırsalında etkisiz hale getirilen teröristin, İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı kategoride yer alan Şehmus Malazgirt kod adlı Yılmaz Öner olduğu belirlendi. Öner’in, 27 güvenlik görevlisi ve 4 sivilin şehit olduğu, 68 güvenlik görevlisi ve 2 sivilin yaralandığı toplam 18 eyleme katıldığı ve bu eylemlerin talimatlarını verdiği tespit edildi.

3 eyleme katılmışlardı

Batman’ın Hasankeyf ilçesi Palamut Köyü kırsalında etkisiz hale getirilen teröristlerin ise İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde turuncu kategoride yer alan Şervan Botan kod adlı Şakir Erdemci, Eylem kod adlı Hazret Kaçar, Nurhak kod adlı Nurettin Tekin ve Axin kod adlı Zeynep Özkan olduğu belirlendi.

Bu teröristlerin, 1 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 2 güvenlik görevlisinin yaralandığı toplam 3 eyleme katıldıkları tespit edildi.

Yorumlar (0)