Kira anlaşmazlıklarında yeni bir dönem başladı

Ortaklığın giderilmesi, komşu hakkı, kat mülkiyeti ve kira kaynaklı uyuşmazlıklarda dava koşulu arabuluculuk uygulaması 1 Eylül itibarıyla başladı.

GÜNDEM 01.09.2023, 20:31 topcu
Kira anlaşmazlıklarında yeni bir dönem başladı

2013 senesinde başlayan arabuluculuk, ilk olarak isteğe bağlı bir şekilde uygulandı.

Adalet Bakanlığının yeni düzenlemeleri çerçevesinde arabuluculuk, iş uyuşmazlıklarında 2018, ticari uyuşmazlıklarda 2019, tüketici uyuşmazlıklarında 2020'de dava koşulu haline geldi.

Bugüne değin isteğe bağlı ve mecburi uygulama çerçevesinde arabuluculukta başarı oranı yüzde 69 oldu.

Arabuluculuğun çerçevesinin genişletilmesine dönük faaliyetlerin akabinde TBMM'de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) kabul edilerek yasalaşan 'İflas ve İcra Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Gerçekleştirilmesine İlişkin Kanun' ile komşu hakkı, ortaklığın giderilmesi, kat mülkiyeti ve kira kaynaklı uyuşmazlıklarda arabuluculuk dava koşulu haline getirildi.

Bu uyuşmazlıklarda bugün itibarıyla taraflar dava açmadan evvel arabulucuya müracaat edebilecek.

Başvurular, adliyelerde yer alan arabuluculuk bürolarına ücretsiz bir şekilde yapılacak, bilirkişi, şahit, harç, yargı gideri gibi hususlarda ödeme yapma mecburiyeti bulunmayacak.Anlaşmaya varılamaması durumunda dava açılabilecek

Arabuluculuk görüşmeleri 21 gün içinde tamamlanacak. Mecburi durumlarda arabulucu tarafından bu süre maksimum yedi gün daha uzatılabilecek.

Böylelikle senede yaklaşık olarak 80 bin kira uyuşmazlığı da arabuluculara gidecek. Öte yandan, kira uyuşmazlığıyla birlikte ortaklığın giderilmesi, komşu hakkı ve kat mülkiyetinden kaynaklı çok sayıda uyuşmazlığın da arabuluculukla çözüme kavuşturulması amaçlanıyor.

Görüşmelerin ardından anlaşmaya varılamaması durumunda dava açılabilecek.

Yorumlar (0)