Kargo SMS'lerine dikkat! Her an dolandırılabilirsiniz

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada, siber dolandırıcılık konusunda vatandaşlar uyarıldı.

GÜNDEM 04.07.2024, 21:08 Şeyda Gül
Kargo SMS'lerine dikkat! Her an dolandırılabilirsiniz

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda SMS yoluyla yapılan kargo dolandırıcılığına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. “SMS yoluyla gönderilen, 'Kargonuz adres nedeniyle gönderim merkezine iade edilmiştir. Tekrar gönderilebilmesi için lütfen adresinizi güncelleyin' mesajı, siber dolandırıcılık yöntemidir” denilen açıklamada, kargo şirketlerinin genellikle adrese yeniden gönderim için herhangi bir ücret talep etmediği ifade edildi. Açıklamada, “Kargonun ulaştıramadığı durumlarda, teslim edilemediği yönünde bir mesaj gelmektedir” bilgisine yer verildi.

Sahte sipariş numaraları resmi ekranlardan kontrol edilmelidir

Dolandırıcıların kargo takibi ile ilgili SMS’lerinde genellikle sahte sipariş numaraları kullandığını ve bu numaraların resmi hesaplarda bulunan sorgulama ekranlarından kontrol edilmesi gerektiği belirtilen DMM açıklamasında, SMS dolandırıcılığına maruz kalmamak için şüpheli mesajlara itibar edilmemesi ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması gerektiği vurgulandı.

Yorumlar (0)