Karadeniz’deki kirliliğin nedeni: Müsilaj değil, alglermiş

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde denizde gözlemlenen yasağın müsilajı yapılmadı, alglerden kaynaklandığı ifade edildi. Valilikten görüldüğü belirtildi, "Köpüklenmenin belirgin şekilde azaldığı, deniz suyunun berrak olduğu” söylenildi.

GÜNDEM 18.06.2024, 01:19 18.06.2024, 01:23 Melina Ay
Karadeniz’deki kirliliğin nedeni: Müsilaj değil, alglermiş

Düzce Valiliği, Akçakoca ilçesinde denizde gözlenen beyazlığın müsilaj olmadığını açıkladı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada:

“17 Haziran 2024 tarihinde Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan yerinde incelemede, deniz özütünün berrak olduğu, köpüklenmenin büyük oranda azaldığı, su ile ısıtılan yer köpük kümeleri olduğu ancak suyun kokusu olduğu ve sıcaklığının 23.7°C, pH sıcaklığının 7.44, hava sıcaklığının ise 27°C olarak ölçüldü.

Uzman ekiplerimizce yapılan değerlendirmede, Akçakoca sahilinde görülen beyazlık ve köpüklenmenin müsilaj yapılmadığı var edilmiştir. Düzce Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Taşpınar ve ekibinin incelemesinde ise bu durumun hızla çoğaldığı ve kısa sürede ölen alglerden kaynaklandığı, yüksek sıcaklık ve besin maddesi seviyesiyle değiştirildiği belirtildi. Ayrıca denizdeki aktif filtreler, yağ ve proteinlerin parçalanmasıyla köpürmenin meydana geldiği ifade edilmiş ve deniz suyu örneklerinin laboratuvarlarda analiz edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Şüphelerin silinmesi amacıyla iki müdürlük tarafından ileri inceleme için su numuneleri alınmıştır. Bu numuneler, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ne ve bakteriyolojik/ağır metal analizi için Bolu Gıda Kontrol Laboratuvarı'na gönderilmiştir. Laboratuvar sonuçları elde edildikten sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır” açıklamalarına yer verildi.

Yorumlar (0)