Karadeniz sele teslim oldu: Yağışlar bugün de sürecek

Meteoroloji'nin sarı ve turuncu kodlu uyarılarının ardından dün Karadeniz'de etkisini gösteren sel, taşkınlara neden oldu. Samsun'da sele kapılan 45 yaşındaki bir kadın ile Ardahan'da yıldırımın isabet ettiği 15 yaşındaki bir çocuk öldü. Bakanı Ali Yerlikaya ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, selin etkilediği Bartın'da açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 10.07.2023, 09:45 10.07.2023, 10:04 Hakan Öksüz
Karadeniz sele teslim oldu: Yağışlar bugün de sürecek

Karadeniz'de dün etkisini gösteren şiddetli yağışların ardından sel ve su baskınları yaşandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından turuncu kodlu uyarı verilen Karadeniz'de sel suları, Karadeniz Sahil Yolu'nun iki yönlü kapanmasına sebep oldu. Bolu Dağı Tüneli TEM Otoyolu'nda heyelan yaşandı. Ordu, Samsun ve Bartın'da bazı dereler taştı.

Samsun'da 45 yaşındaki kadın sele kapıldı

Kuvvetli yağışların Samsun'da da etkisini gösterdiği kaydedildi. Çarşamba ilçesinde yer alan Abdal Deresi'nin su seviyesinde 4,5 metrelik yükselme görüldü. Odun toplamak için dere kenarına giden 45 yaşındaki Türkan Yılmaz, sel sularına kapıldı. Engelli kadının cansız bedeni, sabah saatlerinde bulundu.

Ardahan'da 1 çocuğa yıldırım isabet etti

Ardahan'ın Hanak ilçesinde yer alan Börk köyünde acı bir olay meydana geldi. Evinin bahçesinde bulunan 15 yaşındaki bir çocuğa yıldırım isabet etti. Hastaneye kaldırılan O.K. hayatını kaybetti.

Bakan Yerlikaya ve Bakan Tunç bölgede

Kuvvetli sağanağın etkili olduğu Bartın'a gelen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bölgedeki son durum hakkında bilgi aldı. İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) yapılan toplantının ardından kameraların karşısına geçen bakanlar, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yerlikaya: "Pazartesi saat 15.00'e kadar kuvvetli yağışlar sürecek"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, cumartesi günü Meteoroloji tarafından 19 ile uvvetli ve şiddetli yağış uyarısının verildiğini hatırlattı. Sarı ve turuncu kodlu alarm verilen illerden 2 bin 156 ihbar geldiğini kaydeden Yerlikaya, "Bartın'dan 588 ihbar geldi. Kent genelinde 126 kişi kurtarıldı. Meteoroloji verilerine göre yağışlar, pazartesi günü saat 15.00'e kadar sürecek." dedi.

Tunç: "Bartın'da can kaybı yok"

Kuvvetli yağışların Orta ve Batı Karadeniz'de etkili olduğunu kaydeden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Bunun sonucunda sel felaketi yaşandı. Bartın'da maddi hasarlar var ancak can kaybı yok. Pazartesi günü selin etkilediği diğer illere de geçeceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)