Kamu işçisine zam teklifi belli oldu

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili ikinci toplantı gerçekleştirildi. 3 bin 500'ün altında ücret alanlara seyyanen 60 TL ve ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 zam ve enflasyon artışı teklif edildiğini açıklayan Türk-İş Başkanı Atalay, teklifin kabul edilir ve müzakere edilir bir tarafının olmadığını söyledi.

GÜNDEM 09.07.2019, 16:24 09.07.2019, 17:05 Banu Fırıncılar
Kamu işçisine zam teklifi belli oldu

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili ikinci toplantı gerçekleştirildi.

Hükümet, Türk-İş'in tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talebine karşı zam teklifini yaptı. 

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, hükümet ve işçi taraflarının ikinci kez görüştüğü toplantının ardından açıklamalarda bulundu. 

"Ya imzalayacağız ya da grev"

Ergün Atalay, "3 bin 500'ün altında ücret alanlara seyyanen 60 TL ve ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 zam ve enflasyon artışı teklif edildi. Biz de sayın Bakan'a (Zehra Zümrüt Selçuk) teşekkür ettik. Kabul edilir, müzakere edilir bir tarafı yok." diye konuştu.

Atalay, "Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok." dedi.

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük süreleri doldu. Bu nedenle hükümet ve Türk-İş, yeni sözleşme için geçen hafta görüşmede bulunmuştu. 

Türk-İş'in talepleri

Hükümet ve Türk-İş yetkilileri arasında gerçekleşen ilk görüşmede Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'ne dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a bildirmişti.

Türk-İş'in talepleri arasında tüm kamu işçilerine eşit olarak brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı vardı. Bu taleplere karşılık Bakan Selçuk, "İnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek nihai bir sonuca ulaştıracağız." demişti. 

Yorumlar (0)
açık