Kabine toplantısı başladı: İşte masadaki 5 önemli başlık

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün saat 15.10'da Beştepe'de toplandı. Kabine'nin gündeminde ise Rusya ile tahıl koridoru görüşmeleri, Kandil operasyonu, ekonomik gelişmeler ve kaçak göçmenlerin ülkeden sınır dışı edilmesi ile deprem konutları var.

GÜNDEM 05.09.2023, 09:54 05.09.2023, 15:40 Özgü Kübra
Kabine toplantısı başladı: İşte masadaki 5 önemli başlık

Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün saat 15.10'da Beştepe'de toplanıyor. Toplantıda masaya yatırılacak olan dış ve iç politikadaki gelişmeler ile ekonomi ise yine sıcak başlıklar arasında olacak. Rusya lideri Putin ile dün Soçi'de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce Hindistan'daki G-20 zirvesine, ardından da ABD'deki BM Genel Kurulu'na katılacak. Cumhurbaşkanının diploması trafiği de Kabine gündeminin öncelikli konularından olacak.

Diplomasi trafiği öncesinde son değerlendirme

Karadeniz Tahıl Koridoru ve Rusya-Ukrayna savaşı ile etkileri Kabine'nin önemli gündem başlıkları arasında bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı ve 9-11 Eylül tarihleri arasında Hindistan'da gerçekleşecek olan G-20 liderler zirvesi ile 17-21 Eylül tarihleri arasında ABD'nin New York şehrinde düzenlenecek olan BM Genel Kurulu hazırlıklarının da masada değerlendirilmesi bekleniyor.

Ekonomiye ilişkin kritik başlıklar

Ülkeye daha fazla sayıda yabancı yatırımcı çekebilmek adına atılacak adımlar ile enflasyona karşı alınacak ek tedbirler de yine toplantıda ele alınacak. İkinci el otomobiller ve kiralarda yapılan fahiş fiyat artışları da toplantıda gündeme gelecek.

Kandil’e düzenlenen hava harekatının sonuçları

Geçtiğimiz hafta Irak'ın kuzeyinde yer alan stratejik noktalar Asos ve Kandil’e TSK tarafından hava harekatı gerçekleştirilmişti. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, harekatta imha edilen kritik hedeflere ilişkin Kabine’ye bilgi verecek.

Kaçak göçmenlerin ülkeden sınır dışı edilmesi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın ise son dönemde yoğunlaşan düzensiz ve kaçak göçmenlere ilişkin çalışmalar, alınan önlemler ile sınır dışı edilen kaçak göçmenlere yönelik son rakamları paylaşması bekleniyor.

Deprem bölgesinde son durum

Deprem bölgesindeki son durum masanın en önemli konu başlıklarından bir diğeri olarak ele alınacak. Yeni dönemde hükümetin öncelikli konuları arasında yer alan deprem bölgesindeki afet konutlarının hızlandırılması ile bölgenin kalkındırılma çalışmaları bugün Kabine’de görüşülecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin konutların yapım çalışmasında gelinen son aşamaya ilişkin Kabine'yi bilgilendirmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)