İzmir'in Seçil Erzan'ı konuştu: 'Çırpındıkça daha da bataklığa saplandım'

DenizBank'ın eski Bornova şube müdürü Hatice Ö., İzmir'de iş ve spor dünyasından kişileri yüksek kar vaadiyle 300 milyon lira dolandırdığı iddialarıyla gündeme geldi. İntihar girişiminde bulunduktan sonra psikiyatri servisine yatırılan Hatice Ö., borçları nedeniyle çıkmaza girdiğini belirterek, “Çırpındıkça daha da bataklığa saplandım, suçsuzum" şeklinde ifade verdi.

GÜNDEM 08.07.2024, 12:31 08.07.2024, 12:33 Buse Önder
İzmir'in Seçil Erzan'ı konuştu: 'Çırpındıkça daha da bataklığa saplandım'

İzmir'de DenizBank Bornova Şubesi'nde yaşanan dolandırıcılık olayı, bankanın şube müdürü Hatice Ö.'nün yüksek kar vaadiyle 300 milyon TL topladığı iddialarıyla gündeme oturdu. Olay, Hatice Ö.'nün Karşıyaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Karşıyaka Altyapı Basketbol Şube Başkanı olduğu dönemde meydana geldi.

Hatice Ö., iddiaya göre, yüksek kar vaadiyle fon ve altın alımı yapmak üzere kulübün 3 yöneticisi ve 7 iş insanından yaklaşık 300 milyon TL topladı. Ancak, bu paraları fona yatırmak veya altın almak yerine, döviz bürosu sahibi Serkan Çelik’e gönderdiği öne sürüldü. Dolandırıcılık ortaya çıkana kadar Hatice Ö., parayı topladığı kişilere zaman zaman ihtiyaçları kadar para gönderdi.

İntihar girişiminde bulundu

27 Haziran'da Hatice Ö. hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Polis, Hatice Ö.'nün intihar girişiminde bulunduğunu tespit etti ve İzmir Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alınan Hatice Ö.'nün başında nöbet tutmaya başladı. İntihar girişimi sonrasında, Hatice Ö.'nün psikiyatri servisine yatırıldığı bildirildi.

‘Suçlamaları kabul etmiyorum’

Operasyon kapsamında ayrıca banka personeli E.Y. ve döviz bürosu çalışanı A.A. da gözaltına alındı. Hatice Ö.'nün paraları gönderdiği öne sürülen döviz bürosunun sahibi Serkan Çelik ise 28 Haziran'da adliyeye sevk edilerek tutuklandı.

Çelik, ifadesinde, "Hatice Ö., bana para getirdi. Ben ise o paraları altına ve dövize çevirdim. Sonrasında da kendisine iade ettim. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Yüklü mevduat sahiplerini hedef almış

Polis ekipleri, DenizBank Bornova Şubesi, döviz bürosu ve belirlenen bazı adreslerde arama yaptı. Hatice Ö. ve Serkan Çelik’in mal varlıklarına el konuldu. Hatice Ö.'nün özellikle bankada yüklü miktarda mevduata sahip olanları hedef aldığı, dolandırıcılık ağını bu şekilde genişlettiği öne sürüldü.

‘Çırpındıkça bataklığa saplandım’

Hatice Ö., doktorların uygun görmesi üzerine ifadesinde "Borçlarım vardı, çıkmaza girdim. Ödemek için böyle bir yola başvurdum. Mağdurların paralarını da hep bir önceki mağdurun taleplerini karşılamak için kullandım” dedi.

Faiz ve dolar kurundaki dalgalanmalardan dolayı işin içinden çıkamadığını belirten Hatice Ö., “Çırpındıkça daha da bataklığa saplandım. Yaptığım tüm işlemler bankacılık faaliyetleri çerçevesinde usulüne uygun yapılmıştır. Suçsuzum" ifadelerini kullandı.

E.Y. ve A.A. adliyeye sevk edildi ve ifadelerinde suçlamaları kabul etmeyerek rutin görevlerini yaptıklarını belirttiler. Her iki şüpheli de yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Yorumlar (0)