İYİ Parti'den Trump'ın mektubuna tepki!

İYİ Parti, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği gayriciddi mektuba tepki gösterdi. 

GÜNDEM 18.10.2019, 09:25
İYİ Parti'den Trump'ın mektubuna tepki!

İYİ Parti, 9 Ekim günü ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektuba tepki gösterdi.

Partinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Donald Trump’tan gelen 9 Ekim tarihli #mektup, Türk dış politika tarihinin en ciddi kırılmalarından biridir. Bu mektubun muhatapları mahcup olmalıdır. Cumhurbaşkanlığı’dan Türk Milleti’nin gururunu çiğneyen bu mektuba açık ve en üst perdeden karşılık vermelerini bekliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Ne olmuştu?

ABD merkezli Fox Business Network kanalından sunucu Trish Regan, Trump’ın Erdoğan’a gönderdiğini öne sürdüğü bir mektubu paylaşmıştı. Mektubun 9 Ekim'de yazıldığı iddia edilmişti. 

Mektupta şu ifadeler geçiyordu:

"Sayın Başkan, İyi bir anlaşma için çalışalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemiyorsun, ben de Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemiyorum ve ederim de. Pastör Brunson konusunda sana bir örnek sunmuştum.

Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratma. Harika bir anlaşma yapabilirsin. General Mazlum seninle müzakere etmek istiyor ve geçmişte hiç vermediği tavizleri vermeye niyetliler. Bana gönderdiği bir mektubun bir kopyasını gizli olmak kaydıyla iliştiriyorum. 

Bunu doğru ve insani bir yolla yapabilirsen tarih senden yana olacaktır. Eğer iyi şeyler olmazsa seni sonsuza dek şeytan olarak göreceğim. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım."

Yorumlar (0)
31
az bulutlu