İstifa eden rektörden açıklama: Huzursuz oldular

Sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevini bırakan Prof. Çomaklı, "20 günde açıklanan sonuçları beş günde açıklamamız birilerini rahatsız etti. Milli yazılımlardan huzursuz oldular. Çünkü kendi yazılımları satılmayacak, Türkiye’nin verisini elde tutamayacaklar" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 12.05.2020, 23:14 Burak!
İstifa eden rektörden açıklama: Huzursuz oldular

Sağlık sorunlarını gerekçe göstererek üniversiteye veda eden eski rektör ilginç açıklamalarda bulundu.

İnstagram’dan yaptığı canlı yayınla gündem olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘reis’ diye hitap eden Prof. Şafak Ertan Çomaklı, geçen hafta Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünden istifa etmişti. 

 Ben özellikle Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne önem verdim. Burada milli çocuklardan oluşan yazılım ekiplerini oluşturduk. “Siz bu devletin milli çocuğusunuz ve bize milli yazılımlar gerek. Milli çocuklar dışardan alınan programlarla iş yapmazlar” dedik.

"Beş yazılımı da kendi çocuklarımız yaptı"

Son sınavda (online AÖF sınavı) tam beş yazılım gerekiyordu ve bizim çocuklarımız beş yazılımı da kendileri yaptılar. Sınav sürecinde kendi sunucularımız üzerinden hiçbir verimiz dışarıya gitmeden 1 milyon öğrencinin sınavını gerçekleştirdik.

"Üç milyon öğrencinin verileri başka bir ülkedeydi"

Ben buraya geldikten sonra öğrenme yönetimi sistemini millileştirdim, şu anda aktif-pasif olan 3 milyon öğrencinin bütün verileri bizde kalıyor. Bizden önce dışarıdaydı. Dışarıda bir ülkenin sisteminde duruyordu. Zeki çocuk, akıllı çocuk, gözlüklü çocuk, hastalığı olan, olmayan her şeyi orada duruyordu.

20 günde açıklanan sonuçları, beş günde açıklamamız… Devlet görevlisi olarak takdir beklemiyoruz. Biz bu işi yapmakla mükellefiz. Ama mutlu olmayan insanların da mutsuz olmak için sebeplerinin olduğunu biliyoruz. Çünkü milli yazılımdan rahatsız ve huzursuz oluyorlar. Çünkü kendi yazılımları satılamayacak, kendi yazılımlarıyla Türkiye'nin verisini tutamayacak.

Bu sistemden nemalanan gruplar yok olacak. Benim devlet memuru olarak üstüme düşen vazife, milli yazılımı yapmaktı, bu işte irade göstermekti. Biz onu yaptık. Gerisi 2 bin yıllık devletin takdirindedir.

Yorumlar (0)
10
açık