İşte infaz ve koruma memurlarının yeni kıyafetleri

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz ve koruma memurlarının "yazlık, kışlık ve dış giyim olarak üç ayrı kategoride" hazırlanan yeni kıyafetlerini tanıttı.

GÜNDEM 06.01.2020, 13:21
İşte infaz ve koruma memurlarının yeni kıyafetleri

İnfaz ve koruma memurlarının yeni üniformalarının tanıtım program, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, burada yaptığı konuşmada, adalet hizmetinde temel vazifelerinin insana dokunmak, hakkaniyeti gözetmek ve adaleti sağlamak olduğunu kaydetti.

Devletin temelinin adalet olduğunu vurgulayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adaletin temelinin de insan haklarının korunması olduğunu söyledi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Hukuk devleti sadece bir grubun, bir kesimin kendisini emin ve güvende hissettiği değil, ülkedeki bütün vatandaşların kendini güvende, adaletten ve hukuktan emin hissettiği devlettir. İşte tüm yaklaşımlarımız bu paradigmadan olmak zorundadır." ifadelerini kullandı.

"Suç, infaz kurumlarının dışındadır. İçeride bir insan vardır"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ceza adaletinin konusunun ve öznesinin insan olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bu sürecin son aşaması infaz aşamasıdır. İnfaz safhası ceza sistemimizin hasılasını ortaya koyar. İnsan onurunu gözeten, suçu ne olursa olsun hükümlüye insanca muameleden asla taviz vermeyen bir sistemin hukuk sınavında sınıfı geçmesi anlamına gelmektedir. Mahkumların hala toplumun bir parçası olduğunu ve insan onuruna uygun şekilde muamele görmeleri gerektiğini asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Ceza İnfaz Kurumlarımız, haklarında mahkumiyet kararı verilen kişilerin cezalarını çektirmekten, özgürlüklerinden mahrum bırakılmalarından ibaret bir yer değildir. Suç, infaz kurumlarının dışındadır. İçeride bir insan vardır. Artık o kişi topluma yeniden kazandırılacak, iyileştirilecek bir hükümlüdür."

Kıyafetler cezaevlerinde dikilip üretilecek"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz ve koruma memurlarıyla bir araya geldiğinde personelin kıyafetlerinden memnun olmadıklarının kendisine ilettiğini belirterek şunları söyledi:

"Kendilerine 'sorununuz nedir' dediğimizde arkadaşlarımız botlardan şikayet ettiler. Bir de kıyafetlerin renklerinin çabuk solduğunu ve iyi durmadığını, daha kaliteli olması yönünde taleplerini ilettiler. Gerek tasarım, gerekse hem kumaşı hem dikimi tüm yönleriyle arkadaşlarımızın uzun çalışmaları, gayretleri oldu. Tüm bu modeller de çalışanlarımızın görüşüne sunuldu. Onların da desteklediği, beğendiği modelleri hep birlikte göreceğiz. Cezaevlerinde bugün 50 bine yakın hükümlü, tutuklu meslek sahibi olmaktadır. Amaç dışarı çıktıktan sonra da topluma entegre olmasıdır. Meslek bilenlerin o mesleğini ifa etmesi, bilmeyenlerin meslek öğrenmesi ceza infaz politikamızın önemli bir parçasıdır. Bugün bu kıyafetler de iş yurtlarımızda, cezaevlerinde dikilecek, üretilecektir."

Personelin dış görünümü kadar iç dünyasının da gelişen dünyaya uyumlu olmasının temel amaçları olduğunu ifade eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Bu çerçevede 66 binin üzerindeki çalışanlarımıza hem hizmet içi eğitimleri sürdürmek, hem de tüm sorunlarını, mesleki gelişimlerini daha da kaliteli hale getirmek temel yaklaşımımızdır. 2019 yılında 18 bin 506 personelimizin eğitime katıldığını sizlerle paylaşmak isterim. 2019 itibariyle bin 215 personelimiz de uzaktan eğitime katılmıştır. Bu sayının artarak devam etmesini umuyoruz."

Yazlık kıyafetin özellikleri

Yeni üniformalar "yazlık, kışlık ve dış giyim" olmak üzere 3 ayrı kategoride tanıtıldı. Açık mavi penye kumaştan imal edilen mevcut yazlık tişörtlerin rengi, koyu mavi olarak değiştirildi.

Reflektif şeritler ve sırt bölgesine "infaz koruma" yazısı eklenerek daha sportif bir görünüm kazandırılması için 6 kanallı özel performans polyester kumaş kullanıldı. 

Pantolonlar daha rahat hareket etmeyi sağlayacak şekilde parçalı olarak tasarlandı. Pantolonun yan cepleri körüklü yapılarak şık bir görünüm kazandırıldı. 

Cep kapaklarında "infaz koruma" yazılarak farkındalık oluşturuldu.

Kışlık kıyafetin özellikleri

Kışlık tişörtlerde de lacivert renk korundu fakat modelinde modacı dokunuşlarıyla estetik görünüm sağlandı.

Renk ve ter haslıkları geliştirilen, elyaf, likra ve pamuk katkılı poliviskon kumaştan üretilen kışlık tişörtlerde de reflektif şeritler ve sırt bölgesinde "infaz koruma" yazısı yer alıyor.

Kışlık pantolonlar da yazlık pantolonların aynı kumaş ve modelinden ancak daha sıcak tutacak kalınlıkta üretildi.

Daha rahat hareket etmeyi sağlayacak şekilde parçalı dizaynı ile yan cepleri körüklü yapılarak tıpkı yazlık pantolon da olduğu gibi şık bir görünüm sağlandı.

Yine yazlık pantolonlarda olduğu gibi kışlık pantolonların cep kapaklarına "infaz koruma" yazısı yazıldı.

Dış kıyafetin özellikleri

Eski modelde olduğu gibi montlarda yine lacivert renk kullanıldı fakat pamuklu ve polyester karışımı kumaş yerine orta katmanı mebranlı, astarında ısı izolasyonlu kumaş tercih edilerek hem daha kaliteli görünüm elde edildi hem de renk solması yaşanmayacak malzeme kullanılmış oldu. Bu kumaşlar genellikle nefes alabilirliği yüksek, sık dokunmuş, rüzgar geçirmeyen ve böylece teri vücuttan uzaklaştırma imkanı sunan ve rengi kolaylıkla solmayan kumaşlar.

Dış kumaş ve izolasyon katmanlı iki kat kumaştan üretilen kabanlar ise su geçirmez ve ısıya dayanıklı. Daha şık bir görünüm elde etmek için bel bölgesine iç kısımdan stoperli lastik kemer kullanıldı.

Cep kenarlarında reflektif çizgiler ve sırt bölgesine yine reflektif malzemeden "infaz koruma" yazısı yazıldı. İki katlı kaminasyon kumaştan üretilen yağmurluklarda su geçirmez astar bulunuyor.

Mevcut yağmurluklara oranla daha sağlam, geçirgenliği çok daha düşük ve şık görünüm verilen yağmurlukların bel bölgesinde reflektif şeritler, sırtında yine reflektif malzemeden "infaz koruma" yazısı yer alıyor.

Yorumlar (1)
ömer 2 yıl önce
mikemmel
17
hafif yağmur