İşte Ekrem İmamoğlu'nun projeleri

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İşsizlik Destek Paketi'ni göreve geldiklerinden itibaren hayata geçireceklerini söyledi.

GÜNDEM 11.06.2019, 16:02
İşte Ekrem İmamoğlu'nun projeleri

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, düzenlediği "İstanbul'da Hayatı Kolaylaştıracak Çözümler" başlıklı basın toplantısında İstanbul'un yoksulluk ve işsizlik sorunuyla nasıl mücadele edeceğini açıkladı. 

Aylar öncesinden ortaya koydukları projelerine "Belediyenin işi değil." diyenlerin, projelerini kopyaladığını savunan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiği ilk andan itibaren ulaşım ve su kullanımında adım atıldığını dile getirerek, ulaşımda yapılacakları şöyle sıraladı:

"12 yaş altı tüm çocuklara ulaşım ücretsiz olacak. 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ulaşım ücretsiz olacak. İlk yarım saat içerisinde yapılan tüm aktarmalar ücretsiz olacak. 25 yaş altındaki, öğrenci olmayan tüm gençlerimiz de ulaşımdan yüzde 40 indirimli olarak faydalanacak. Ulaşımdaki bu indirimlerle birlikte gıdada, eğitimde, sağlıkta ve sosyal yaşamın tüm alanlarında yapacağımız destekler neticeisinde yıllık ortalama 2 bin 500 liralık masraftan İstanbullu aileleri kurtarmış olacağız."

Öncelikli konularından birinin "İstanbullu ailelerin ucuz ve sağlıklı gıdaya erişebilmesi" olacağını açıklayan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Bölgesel Ölçekte Tarımsal Koruma ve Üretim Planı hazırlayarak İstanbul ve çevresinde yapılan tarımsal üretimi verimli hale getirip üretimi artıracağız. İçerisinde başta esnafın, pazarcının, manavın, kooperatiflerin ve belediyenin yer aldığı bir 'Üreticiden Tüketiciye Gıda Zinciri' oluşturacağız. İstanbul'da 150 adet kırsal nitelikli mahallemizde organik tarımın teşvikini sağlayacağız. Kent Gıda Konseyini kuracak ve özellikle yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşmasına yönelik politikalar geliştirilecek. Büyükşehir Belediyesi bu gıdaların denetlemesinden doğrudan sorumlu olacak. Kent Gıda Konseyi afet durumlarında da kullanılacak gıda stoklarının oluşmasını sağlayacak ve israfın önütne geçecek. Organize Hayvancılık Bölgeleri ve tarıma dayalı sanayi destek bulacak ve 2 adet Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi kurularak İstanbulluların ucuz, sağlıklı et ve süt ürünlerine kavuşmasının önü açılacak."

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Halk-Süt'ü kuracaklarını, yoksul ve ihtiyaç sahibi kesimlere ve ilkokul öğrencilerine ücretsiz süt dağıtımı yapılacağını bildirerek, "Gelir seviyesi düşük ve emek-yoğun çalışılan mahallelerde ve üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ucuz, temiz ve nitelikli yiyecek hizmeti sağlayan Mahalle Mutfakları'nı kuracağız. Mahalle Mutfakları, bölge esnafı ile uyumlu, açıldıkları mahallelerde bir yandan yoksul, öğrenci ve emekçilerin günlük yemek ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılayacak ve diğer yandan bölgelerde istihdam oluşturacak." dedi.

"Kadınları ekonomik anlamda güçlendireceğiz"

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, ev kadınlarının evlerinde veya mahallede oluşturulacak üretim alanlarında, ekonomik bir sistemin içerisine dahil edileceğini, belediyenin hizmet verdiği kreş, mahalle evi, okul kumanyası gibi alanlarda sağlıklı, kaliteli, ev yapımı ürün tedarik edileceğini anlattı.

Kadınları ekonomik olarak güçlendireceklerini belirten CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Kadın Emeği Ofisi ile kendi sınırlı imkanlarıyla çalışan kadınlara belediye imkanlarının açılacağını, ev kadınlarının ürünlerini alıcıya ulaştıracak kanalın sağlanacağını, kadın üretim kooperatiflerinin destekleneceğini, mahalle düzeyinde üretimi güçlendirecek mekan, hibe ve kredi olanakları sunulacağını söyledi.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'a yönelik en büyük hedefinin, "Yoksullukla, işsizlikle mücadele etmek ve pahalı yaşamı ucuzlatmak" olduğunu belirterek, "Buradan yeni bir müjdeyi daha vermek istiyorum: 0-4 yaş arası çocuğu olan anneler, yani ücretsiz ulaşım kartı bulunan kadınlar büyükşehir belediyesinin sosyal tesislerinden yüzde 40 indirimli faydalanacak." dedi.

"Kreşler sayesinde 3 bin kadına doğrudan istihdam sağlanacak"

Çocuk sayısı en yüksek ve en yoksul 150 mahallede 100 çocuk kapasiteli kreşlerle 3 bin kadına doğrudan istihdam sağlanacağını kaydeden CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, şunları paylaştı:

"İstanbul İmar Yönetmeliğine getireceğimiz yeni düzenlemeyle 10 bin metrekare üzerindeki parsellerde yapılacak site tipi konut projelerinde, kamu-özel ortaklığı ile 100 çocuklu kreş yapmak zorunlu olacak. İstanbul’da Çocuk Oyun Merkezlerini açacağız. Çocuklarımızın her türlü kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak ve bunu çocuklarımıza uygun bir tasarımla gerçekleştirecek Çocuk Kültür-Sanat Merkezlerini oluşturacağız. Yoksullukla ve yoksulluğun yarattığı tahribat ile mücadeleyi erken yaşta başlatarak İstanbul'un çocukları için oluşturulacak dayanışma ağı ile İstanbul Çocuk Fonu kurulacak. Çocuk Politikaları Daire Başkanlığını da kuracağız. İstanbullunun parasını bir avuç insanın zenginleşmesi için belirli vakıf ve kuruluşlara değil, çocuklarımızın geleceği için harcayacağız. İstanbul'da 4 adet Bağımlılıkla Mücadele Birimi ve Rehabilitasyon Merkezi kuracağız, tedavi sonrası Mahalle Çözüm Merkezleri ve Psikolojik Destek Merkezleri aracılığı ile izleme ve destek sağlayacağız."

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Dünya Dilleri Merkezleri açacaklarını ifade ederek, "İstanbul'da 25 yaşın altında, öğrenci olmayan her gencimizin artık bir Genç Kart'ı olacak. Gençler, bu kartla toplu taşımadan yüzde 40, büyükşehir belediyesinin tüm kültür-sanat etkinliklerinden, belediyenin tüm spor ve sosyal tesislerden yüzde 40 indirimli yararlanabilecek." diye konuştu.

"5 yılda en az 200 bin kişiye kısa vadede iş imkanı yaratacağız"

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da istihdamı nasıl sağlayacaklarını şöyle açıkladı:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesinin projelerle genişleyen hizmet ağı sayesinde 25 bin kişiye doğrudan istihdam oluşturacağız. Kreşler, sağlık merkezleri, mahalle evleri, çözüm merkezleri ve daha birçoğu olacak. Bu yeni hizmetler vatandaşın bir yandan yaşamını kolaylaştırırken, diğer yandan da insanımıza iş imkânı sağlamış olacak. Bölgesel İstihdam Ofisleri kuracağız. İş arayan ile işvereni, işveren ile yatırımcıyı buluşturacağız. Bazı sebeplerden dolayı üniversiteye gidememiş veya eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmış gençlerimiz için Hızlandırılmış Diploma Programları açacağız. İstanbul'u Kent Enstitüleriyle tanıştıracağız ve teknoloji, bilişim ve inovasyon içerikli, sertifikalı eğitimler düzenleyeceğiz. Kent Enstitüleri girişimcilere, start-up'lara ofis imkanı ve finansal destek veren merkezler olacak."

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Tanıtım ve Yatırım Ajansı kurulacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

"5 yılda en az 200 bin kişiye kısa vadede iş imkânı yaratacağız. Henüz kopyalanmamış bir destek paketimizi de hepinizle paylaşmak istiyorum: İşsiz gençlerimizin, vatandaşlarımızın diğer destek paketleri ile birlikte bir nebze olsun hayatını kolaylaştırabilecek imkanlar sunan İşsizlik Destek Paketi'ni göreve geldiğimiz an ilk iş olarak hayata geçireceğiz. Bölgesel İstihdam Ofisimize başvurmuş ve mesleği, yeteneği, birikimi ve piyasanın talepleri doğrultusunda iş bulma programımıza aldığımız her bir kişi, kendisine bir iş imkanı sağlanana dek toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanabilecek. Hepimiz de biliyoruz ki, bu insanlarımız sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için sağlık katılım paylarını ödemekte ciddi problemler yaşıyorlar. Bunun çözümü için de TÜİK'in belirlediği yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerde yaşayan işsizlerin Genel Sağlık Sigortası katılım payını İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz ödeyeceğiz."

Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardımlara harcadığı parayı, yeni projeler ve yeni desteklerimizle 5 katına çıkaracaklarını bildiren CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbullular için "Sofra Destek Paketi", "Geçim Destek Paketi", "Eğitim Destek Paketi", "Evlilik Destek Paketi" ve "İşsizlik Destek Paketi" hazırlandığını belirtti ve şu bilgileri verdi:

"Sofra Destek Paketi ile açlık sınırının altındaki aileler ekmeğe, süte ve damacana suya asla para ödemeyecek. Geçim Destek Paketi ile İstanbul'da geçim sıkıntısı olan her aileye 200 liradan 2 bin 20 liraya kadar aylık maddi destek sağlanacak. Aile Geçim Desteği Paketini, geçim yükünü omuzlarında taşıyan kadınlara ödeyeceğiz. Eğitim Destek Paketi ile özellikle gelir seviyesi düşük olan ailelere katkı sağlayarak çocukların okurken sağlıklı ve nitelikli bir şekilde beslenmelerini ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacağız. İlkokul ve ortaokul düzeyinde okuyan öğrencilerimize, kumanya desteğinde bulunulacak. İhtiyaç duyulan diğer bölgelerde Halk-Süt ücretsiz olarak verilecek. Öğretim yılı başında ihtiyacı olan 500 bin öğrencinin kırtasiye ve üniforma ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanacak. Evlilik Destek Paketi kapsamında yeni evlenecek, geliri yoksulluk sınırı altındaki çiftlere 2 bin lira düğün hediyesi takdim edeceğiz."

Sağlık alanındaki yatırımlar kapsamında 40 semt doğumhanesi, 20 kadın sağlığı tarama merkezi, 10 çocuk sağlığı merkezi, 3 ağız ve diş sağlığı merkezi, 5 işçi sağlığı ve mesleki hastalıklar merkezi açılacağını bildiren CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, down sendromlu, otizmli, öğrenme güçlüğü çeken bireylere ve ailelerine özel, Yaşam Becerileri Öğrenme Köyü kurulacağını ifade etti.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, göreve gelir gelmez Mülteciler Birimi kurup, ayrıntılı bir envanter çalışması yapacaklarını, sorunları tespit ederek çare arayacaklarını anlattı.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran'ın İstanbulluların yeni ve sahici bir siyaset istediğinin ilanı olacağını dile getirerek, "Yoksulları 'Daha ne istiyorsun?' diyerek aşağılayanlara, işsizleri elinin tersiyle itenlere, İstanbullular çok güzel, çok zarif, çok anlamlı bir uyarıda bulunacak. 23 Haziran'dan sonra hiç kimse, vatandaşın dertlerini görmezden gelerek kibirle siyaset yapamayacak. 23 Haziran'da hak yerini bulacak." diye konuştu.

"Sorunları çözen politikalarımızı toplum ile buluşturuyoruz"

Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, bir gazetecinin, "Bu seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı yarışıyorsunuz ve kendisi son 16 yıldır girdiği hiçbir seçimi kaybetmedi. Sizi kazanacağınıza inandıran şey nedir? Erdoğan'ın hata yaptığını düşünüyor musunuz?" sorularına, şu cevapları verdi:

"Ben, başkalarının hatalarıyla ilgilenecek kadar zamanı bol olan biri değilim. İşte yerel yönetimle ilgili eksiklikleri ve çözümlerimi anlatıyorum. Konumuz elbette ki Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan değil, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi. 'Rakibinizin hataları ya da eksikleri neler?' diye bir soru beklerdim ama Türkiye'nin bu konuda aksı tamamen kaymış durumda. Bazen o kadar çok konuşan oluyor ki rakibimizin kim olduğuna biz de şaşırıyoruz. Biz çok doğru işlere temas ediyor, sorunları çözen politikalarımızı toplum ile buluşturuyoruz. Samimiyetimizi ve politikanın, yönetmenin bir erdem işi olduğunu, vatandaşla bir arada olduğunuzda kıymetli olabileceğini, kibirli yönetimin artık hiçbir şey ifade etmediğini insanlarımıza hatırlatıyorum. Bence bu karşılık da buluyor. Dolayısıyla kazanmamızın anahtarı başkalarının hataları değil, bizim doğrularımızdan geçer. Doğrularımıza daha da fazla ilaveler yaptık bu sürede. 31 Mart'taki neticeden çok farklı bir sonuç beklediğimi belirtmek isterim."

"Şu anda yapılan işlemin siyasi olduğu ortadadır"

İçişleri Bakanlığının Beylikdüzü Belediyesinde inceleme başlatmasına ilişkin soru üzerine CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

"Dediğiniz araştırmalar şu anda Beylikdüzü Belediyesinde yapılmaktadır. İşin başındaki müfettiş de bir önceki seçimde, AK Parti'den milletvekili adayı olmuş bir kamu görevlisidir. Dolayısıyla bu kadar siyasi, bu kadar partizanlık üzerinden, seçimden önce yapılan bir iştir. '2019'dan 2014'e kadar değil, 2009'a kadar ve hatta daha öncesinden incelensin.' deselerdi, ben derdim ki, 'Beylikdüzü Belediyesini incelemeye aldılar. Belli ki benim röntgenimi çekmeye çalışıyorlar.' Kaldı ki tüm bu dosyalar soruşturulmuş, ifadeler alınmış; hiçbir soruşturma izni yok, hakkımda tek bir dava yoktur. Ben, yılda 2 defa check-up yaptıran, röntgen çektiren biriyim. Beylikdüzü Belediye Başkanıyken de devletin kurumları neredeyse ayda 1 gelip röntgenimi çekip, check-up'ımı yaptılar. Şu anda yapılan işlemin siyasi olduğu net bir şekilde ortadadır."

"Beni, Türkiye demokrasi süreci adına mutlu etti"

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile çıkacağı canlı yayın için 31 Mart öncesinde davet yaptığını hatırlatarak, "Ama maalesef karşılık bulmamıştı. Ben, dün ne söylüyorsam, bugün de aynı şeyi söylüyorum burada. Rakibimizin bu konuda da diğer konularda olduğu gibi fikri değişmiş galiba. Hangi bakış olursa olsun ısrarlarımla, çabamla, inatla dile getirerek, birkaç medya mensubunun da üstüne gitmesiyle bunun bir tarihi buluşmaya dönüşmesi, beni Türkiye demokrasi süreci adına çok mutlu etmiştir. Her şeye rağmen güzel olacaktır inancındayım." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu