İstanbul Valiliğinden İmamoğlu'na yanıt!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "davet edilmedim" suçlamasına İstanbul Valiliğinden cevap geldi.

GÜNDEM 29.09.2019, 17:53 30.09.2019, 14:11
İstanbul Valiliğinden İmamoğlu'na yanıt!

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kuruluna davet edilmediğini ancak devlet terbiyesi nedeniyle ses çıkarmadığını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na İstanbul Valiliği "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu'nun doğal üyesidir. Toplantıya katılması zaten görevi ve sorumluluğudur." hatırlatmasında bulundu.

İstanbul Valiliği, Ekrem İmamoğlu'na, "görev ve sorumluluğunu yerine getirmekle mükellef olan kişiye 'görevini yap' şeklinde davette bulunmanın abes olacağı" mesajı verildi. Valilik, Ekrem İmamoğlu'nun "devlet terbiyem nedeniyle" çıkışına ise "Durum bu kadar açık ve net iken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan 'Davet Edilmedim' şeklindeki açıklamalar 'devlet geleneğimize' uymamaktadır." cevabı verildi.

"Toplantıya davet edilmedim" demişti

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "toplantıya (İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı) davet edilmedim" şeklindeki beyanlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yapılan bir toplantıya katıldığı anımsatıldı ve "Durum bu kadar açık ve net iken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan 'Davet edilmedim' şeklindeki açıklamalar devlet geleneğimize uymamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Fuat Oktay'ın düzenlediği toplantıya katılmıştı

26 Eylül 2019 saat 13.59'da İstanbul'da meydana gelen deprem sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bütün kurumların temsilcilerinin katılımlarıyla bir değerlendirme toplantısı yapılmıştı. İstanbul Valiliği, bu toplantıya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığını hatırlattı. İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, yapılan bu toplantı sonrasında gece boyunca sürecek AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi faaliyetlerinin, 27 Eylül sabah saat 10.00'da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün Hasdal yerleşkesinde devam edilmesi kararlaştırıldığı vurgulandı. Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu toplantı için tüm görevliler orada bilgilendirilmiş ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından bizzat talimatlandırılmıştır. 27 Eylül 2019 tarihinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün Hasdal yerleşkesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıya; İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu olmak üzere İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Üyesi ve Hizmet Grupları görevlileri olan toplam 269 yetkili katılmıştır. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay'ın talimatlarıyla başka herhangi bir yazı ve davet olmaksızın, 269 görevli bu toplantıya gelmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu toplantıya katılmamıştır. Ancak bu toplantıya İBB'den başta Genel Sekreter Yardımcısı ve İtfaiye Daire Başkanı olmak üzere çeşitli birimlerden görevli 47 temsilci katılmıştır. Kaldı ki; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu'nun doğal bir üyesi olarak bu toplantıya katılması görevi ve sorumluluğudur. Durum bu kadar açık ve net iken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan ‘Davet Edilmedim’ şeklindeki açıklamalar devlet geleneğimize uymamaktadır."

Yorumlar (0)
19
az bulutlu