İstanbul metrolarında "yürümeyen" merdiven sorunu

İstanbul'da metro ve metrobüs hattını kullanan milyonlarca vatandaş, hizmet vermeyen yürüyen merdiven ve asansörler nedeniyle şikayetçi. Kentte toplamda 86 yürüyen merdiven ile 4 asansörün hizmet dışı olduğu belirlendi. İBB'nin internet sitesinden aktarılan bilgilere göre ise sayı daha düşük.

GÜNDEM 24.08.2023, 10:55 24.08.2023, 11:31 Hakan Öksüz
İstanbul metrolarında "yürümeyen" merdiven sorunu

İstanbul'da metro istasyonlarını kullanan vatandaşlar, bazı yürüyen merdivenlerin ve asansörlerin çalışmamasından şikayetçi. 16 milyondan fazla nüfusa sahip İstanbul'da özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde toplu taşıma araçlarının duraklarında yoğunluk yaşanıyor.

Metro, otobüs, vapur ve tramvay gibi toplu ulaşım araçları, milyonlarca İstanbullu tarafından kullanılıyor. Metro ile seyahat edenler, rahatlığından dolayı yürüyen merdivenleri ve asansörleri tercih ediyor. Çalışmayan asansörler ve yürüyen merdivenler nedeniyle engelliler, yaşlılar ve bebek arabasıyla metroyu kullananlar zorlanıyor.

Toplamda 86 yürüyen merdiven ve 4 asansör hizmet dışı

Toplamda 10 metro hattı ile 1 metrobüs hattındaki bozuk yürüyen merdiven ve asansörler mevcut. 86 yürüyen merdivenin yanı sıra 4 asansör bozuk. 

M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı hattının ilk durağı olan Yenikapı'da 2 yürüyen merdiven ile 2 asansör hizmet vermiyor. 13 duraklı M1B Yenikapı-Kirazlı metro hattındaki Menderes istasyonundaki merdivenlerin 2'sinin paravanla kapatıldığı görülüyor. 10 Mart 2023'te hizmete açılacağı söylenmesine rağmen bu merdivenler halen daha hizmet dışı.

Birçok durakta benzer görüntüler mevcut

İstanbul'daki pek çok metro istasyonundan benzer görüntüler geliyor. Üsküdar Meydanı ile Çekmeköy Meydanı arasındaki hatta 10 istasyon var. Bu istasyonlardaki 10 yürüyen merdiven hizmet dışı. M7 Yıldız-Mahmutbey Metro Hattı'ndaki 17 durakta bulunan 19 yürüyen merdiven çalışmıyor. 

İBB'nin sitesinden duyuruldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB); arızalı yürüyen merdiven, yürüyen bant ve asansör sayısını internet sitesi üzerinden veriyor. Bugün itibarıyla siteden aktarılan bilgilere göre 40 yürüyen merdiven, 12 asansör ve 4 yürüyen bant hizmet vermiyor.

Yorumlar (0)